slavic booki

10 najlepszych słowiańskich książek wszechczasów

Ten wpis nie był łatwy. Teraz, gdy rynek książki jest zalany masą świetnych slavic booków, wybranie 10 najlepszych słowiańskich książek, graniczy wręcz z cudem, płaczem, poczuciem winy i zgrzytaniem zębów. Ale podjęłam to wyzwanie i spróbowałam sobie wyobrazić świat, w którym istniało by tylko 10 takich tytułów. Był to świat straszny, wierzcie mi. Postanowiłam zatem wybrać 10 różnych gatunków/nurtów literackich i do nich przypisać tytuły. I oto co mi wyszło:

1. Naukowe i popularnonaukowe

Mitologia Słowian – Aleksander Gieysztor

Gdyby nie ta książka, nie byłoby nas – śmiałe stwierdzenie, czyż nie? Ale czy tak nie jest? Większość osób, która czyta Slavic Booka, zaczynała lub przynajmniej miała w dłoniach książkę Gieysztora. Może nie jest to najłatwiejsza lektura, ale nie wyobrażam sobie naszego obecnego słowiańskiego świata bez niej. To książka, do której stale się wraca.

2. Mitologia Słowian opowiedziana na nowo

Dary bogów – Witold Jabłoński

Czytałam sporo autorskich interpretacji słowiańskich mitów, jednak największe wrażenie zrobiły na mnie Dary bogów Witolda Jabłońskiego. Przez tę książkę po prostu się płynie. I choć jest to wizja autorska mitów opowiedziana przez bajarza, to stawiam ją u siebie tuż obok Gieysztora. I do niej także lubię wracać.

3. Bestiariusz

Bestiariusz słowiański – Paweł Zych, Witold Vargas

Czy trzeba dodawać tutaj coś więcej? To jedna z podstaw, po którą sięgamy, by dowiedzieć się kto jest kim w słowiańskim świecie. Nie znam osoby, której ten bestiariusz by nie zachwycił. Zatem… otrzymuje miejsce wśród wielkiej dziesiątki.

4. Popkultura

Szeptucha – Katarzyna Berenika Miszczuk

Wiem, że nie jest to wielkie dzieło literatury pięknej, ale jest to dobry slavic book, z niesamowitą wizją Polski, która nie przyjęła chrztu. Do tego zawsze pozostanę wdzięczna tej książce za to, jak wiele osób zaintrygowała i wciągnęła w słowiański świat. Niedawno zapytałam na instagramie, od czego zaczęła się u innych fascynacja słowiańskością. Sporo osób napisało, że właśnie od książek Katarzyny Bereniki Miszczuk. Sława jej!

5. Współczesna słowiańskość

Sub Rosa – Anna Jurewicz

Anna Jurewicz wręczyła nam słowiańskiego Harrego Pottera, który o wiele mocniej zdobył moje serce niż zagraniczna powieść o młodych czarodziejach i ich szkole. Do tego psychologia ukryta pod podszewką historii Róży mocno mnie porusza, bo dotyka wątków, które są nam wszystkim bardzo bliskie. Nie wyobrażam sobie świata, w którym nie ma tej książki.

6. Powieść zagraniczna

Dom na kurzych łapach – Sophie Anderson

Tu był trudny wybór, bo zagraniczni autorzy już nie raz udowodnili, że potrafią zachwycić nas swoją interpretacją naszych słowiańskich mitów. Wybrałam Dom na kurzych łapach za głębię rosyjskości, za odwagę spojrzenia wnikliwiej w postać Baby Jagi oraz za fantastyczną chatkę na kurzych łapach.

7. Na podstawie legendy/mitu

Niedźwiedź i słowik – Katherine Arden

Ta powieść to czysta magia. To skrzypiący śnieg, trzaskające drewno w piecu, to zapach gorącego ciasta, to wycie wiatru i stukot końskich kopyt. Ta książka to zmysły, dźwięki i zapachy. Genialnie opowiedziana historia o panu zimy Morozko. Majstersztyk!

8. Slavic-fantasy

Czas cieni – Magdalena Zawadzka-Sołtysek

Nigdy nie myślałam, że dziady kiedykolwiek kojarzyć mi się będą z innym dziełem niż Dziady Adama Mickiewicza. A potem przyszła Magda Zawadzka-Sołtysek i napisała Czas cieni. I wtedy wszystko się zmieniło! Cała seria Ślady Leszego przybliża czytelnikowi słowiański świat – część po części. Czas cieni to druga część, która zdobyła moje serce nie tylko fantastycznymi postaciami i obrzędem dziadów, ale także głębią tematów poruszonych w tej książce.

9. Słowiański realizm magiczny

Stara Słabooniowa i Spiekładuchy

To nie tylko jedna z lepszych słowiańskich książek w magicznym realizmie. To w ogóle jedna z lepszych powieści w tym nurcie. Napisana niezwykle ciekawym językiem, z idealnym odmalowaniem wsi i przeplataniem się nowej wiary i starej wiedzy. Stara Słaboniowa radzi sobie fantastycznie w tym świecie i z księdzem i z diabłem. Prawdziwa szeptucha. I choć tak się nie mianuje, to posiada prawdziwą moc.

10. Literatura dziecięca

Borka i Sambor Elżbieta Żukowska, Karol „KRL” Kalinowski

Jeżeli chcecie zachęcić dzieci do słowiańskości, a przy okazji nauczyć ich czegoś o tym świecie, to seria komiksów Karola Kalinowskiego i Elżbiety Żukowskiej doskonale się sprawdzi w tej roli. Nie dość, że ubawi i wciągnie do świata naszych słowiańskich przodków, to jeszcze swoją komiksową formą nie znudzi młodego czytelnika.

I jak się zaopatrujecie na te dziesięć książek, które wybrałam? A może macie inne typy? Opowiedzcie w komentarzach.

Z wykształcenia filolożka, literaturoznawczyni, z zawodu specjalistka ds. promocji książek, z serca właścicielka slavicbook.pl - bloga o książkach z motywami słowiańskich wierzeń. Uzależniona od kawy i baśni. Podejrzana o bycie miejską zmorą. Niejednokrotnie przyłapana na zachęcaniu do czytania. Opowiedziała światu "Czerwoną baśń". Ostatni raz widziana przy poszukiwaniu kwiatu paproci.

9 komentarzy

Dodaj komentarz