slavic booki

Słowiańskie książki dla młodzieży

Które książki pomogą złapać bakcyla słowiańskości nastolatkowi? – często dostaję to pytanie. O książkach dla dzieci z motywami naszej rodzimej wiary opowiedziałam Wam w dwóch wpisach, tworząc łącznie 20 propozycji (znajdziesz je tutaj i tutaj). Zatem czas opowiedzieć Wam o slavicbookach dla młodszych i starszych nastolatków. Zapraszam!

SLAVIC BOOKI DLA MŁODSZEJ MŁODZIEŻY

Eri i smok oraz Eri czarodziejka

Czy można być za małym na wielką przygodę? Jeżeli ma się w sobie magiczną moc, to zdecydowanie nie. A Eri taką moc posiada. Jaka to moc? Zacznijmy od tego, że mieszkając w wiosce, w pobliżu lasu, nasza bohaterka jako jedna z nielicznych w tej wsi, owego lasu się nie boi. Już po tym jednym zdaniu można wyczuć małą wiedźmę, czyż nie? A do tego nasza Eri umie porozumieć się ze zwierzętami! I tutaj do wiedźmy dodajmy czarownicę (znacie różnicę, prawda?). Przeczytaj więcej o Eri.

Strażnicy Starego Lasu

Z tej serii czytałam pierwszy tom i była to bardzo przyjemna lektura. „Biała Wieża” Grzegorza Gajka to historia między innymi o leszych, bo któż jak nie oni są strażnikami lasu. Pojawiają się tutaj także skrzaty, strzygi i… nie zdradzę, póki co, więcej. Jak w każdej historii mamy tu przygodę! Tutaj jest nią niebezpieczeństwo, które powoli zasnuwa cały las. Powiedziałabym, że robi to niczym mgła, tylko… że to właśnie jest mgła. Nikt nie wie ani z jakiego powodu się pojawiła, ani skąd się wzięła. Pierwsze podejrzenia momentalnie padają na ludzi, którzy przybywają do lasu coraz liczniej, ale czy słusznie? Przeczytaj więcej o tej książce.

Dzieci Dwóch Światów

Ta seria czeka na mnie i jestem jej bardzo ciekawa. Wydawca porównuje książki do książki „Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy” i to już może być dobry trop przy doborze lektury dla młodego czytelnika. By dowiedzieć się więcej, zobacz opinie na Lubimy Czytać.

Plemiona 

Historia pierwszego tomu – „Wojny bogów” – zaczyna się jak wiele innych książek fantastyczno-przygodowych, mianowicie trójka rodzeństwa w wieku szkolnym z naszego świata trafia do innego, fantastycznego i rzecz jasna przeżywa tam przeróżne przygody, a przy tym kombinuje jak wrócić do domu. Z tym, że nasi bohaterowie nie trafiają do jakiegoś tam wymyślonego świata, ale do ŚWIATA DAWNYCH SŁOWIAN! Do naszej przeszłości, gdzie nadal panują starzy bogowie, a przy tym żyją także magiczne stworzenia. Chcesz się dowiedzieć więcej?

SLAVIC BOOKI DLA STARSZEJ MŁODZIEŻY

Zapomniana księga

Postapokaliptyczna powieść ze słowiańskimi motywami – czy nie brzmi to zbyt wymyślnie? Gdy się wejdzie do światów Pauliny Hendel wszystko brzmi nad wyraz logicznie, a słowiańskie istoty wydają się aż za bardzo realne. Seria Zapomniana księga zaprasza nas do miejsca, gdzie świat, jaki znamy, przestał istnieć, a ci, o którym już dawno zapomnieliśmy, zaczynają budzić się do życia. Przeczytaj o niej więcej tutaj.

Żniwiarz

To historia osadzona w naszym świecie, w którym od czasu do czasu pojawiają się słowiańskie demony. Nikt już dawno w nie nie wierzy, co nie sprawia, że one są mniej prawdziwe. Atakują i wysysają z ludzi siły lub czasami tych ludzi zabijają. Przed demonami ludzi chronią tytułowi żniwiarze – osoby, które po swojej ludzkiej śmierci budzą się w ciałach innych zmarłych osób, zamiast odejść z naszego świata. Są nieco silniejsi i szybsi niż zwykli ludzie, dobrze też widzą w ciemności. I to właśnie oni stają pomiędzy człowiekiem a demonem. Przeczytaj więcej o tej serii.

Gdzie diabeł mówi dobranoc

Jestem po lekturze pierwszego tomu, a przede mną jeszcze dwa! (trzeci tom ma mieć premierę w styczniu). O czym opowiada ta seria? Wyobraź sobie, że nagle giną Ci rodzice. Już samo to sprawia, że zapadasz się w sobie. Dodaj do tego jeszcze nagle pojawiającą się ciotkę, o istnieniu której nikt nigdy nie wspominał. W gratisie otrzymujesz także przeprowadzkę ze stolicy do wioseczki pośrodku niczego. Co więcej… coś tam nie gra, wszyscy wokół zachowują się przedziwnie i najwyraźniej absolutnie nie są tym, kim wydają się być. Ale jest gorzej, bo zaczyna się okazywać, że i Ty nie jesteś osobą, za którą się masz. Przeczytaj więcej o pierwszym tomie tej serii.

Znacie wszystkie te książki? A może zaproponujecie coś od siebie?

Z wykształcenia filolożka, literaturoznawczyni, z zawodu specjalistka ds. promocji książek, z serca właścicielka slavicbook.pl - bloga o książkach z motywami słowiańskich wierzeń. Uzależniona od kawy i baśni. Podejrzana o bycie miejską zmorą. Niejednokrotnie przyłapana na zachęcaniu do czytania. Opowiedziała światu "Czerwoną baśń". Ostatni raz widziana przy poszukiwaniu kwiatu paproci.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.