otwarta ksiażka, w niej mały bukiecik kwiatów.
slavic booki

10 słowiańskich książek dla dzieci

Wiadomo nie od dziś, że szkoły w Polsce całkowicie zaniedbują edukację dzieci w temacie naszych słowiańskich korzeni. Na szczęście autorzy i wydawcy wypełniają księgarskie półki książkami, dzięki którym łatwo można zachęcić najmłodszych do zgłębiania wiedzy o słowiańskich przodkach. Zapraszam! Przygotowałam tutaj aż 10 słowiańskich książek dla dzieci, od których nie da się oderwać. Kolejność losowa.


Mitologia słowiańska

1. Drzewo. Mity słowiańskie i inne opowieści | Łukasz Wierzbicki

Świat powstał z jaja, wiedzieliście? Zapewniam, że po przeczytaniu „Drzewa” Łukasza Wierzbickiego nie tylko pisanki wielkanocne zmienią znaczenie. To książka przepięknie i lirycznie opowiadająca historię o powstaniu świata, o zmianach pór roku oraz parę innych niezwykle ciekawych historii.

2. Mitologia. Przygody słowiańskich bogów | Melania Kapelusz

Pięknie wydana, oprawiona w nieoczywiste ilustracje książka, która w bardzo prosty i przystępny sposób opowiada o najważniejszych prawdach słowiańskiego świata. Kto stworzył świat, a kto człowieka? I czym jest drzewo nazywane przez wszystkich drzewem życia? Na te i na wiele innych pytań młody badacz słowiańskiej kultury znajdzie odpowiedzi w tej książce.

Bestiariusze słowiańskie

3. Czy to bies, czy to pies | Kamila i Łukasz Loskot

To pies? A może to bies? Przyjrzyj się uważnie! Małżeństwo Loskot pomoże w połapaniu się, co jest czym, a przy tym w zabawny sposób przedstawi strzygę, lichę, utopca, domowika i innych.

4. Bestiariuszek. Niewidzialni pomocnicy | Witold Vargas

Wydawnictwo Bosz wydając „Bestiariusz słowiański” zrobiło kawał dobrej roboty. A przy tym nie zapomniało o najmłodszych. To właśnie dla nich powstał „Bestiariuszek” – album opowiadający dzieciakom o stworach mieszkających w domu i wokół niego. Spotkamy tu dobrze znane nam postacie – dolę, piecucha i mojego ulubionego domowika.

Edukacja

5. B jak Bies. Abecadło mitologii słowiańskiej | Natalia Hluzow

„B jak Bies” czyli… słowiańskie abecadło. Każda literka naszego alfabetu otrzymała swoje słowiańskie stworzenie i wierszyk o nim. To ten rodzaj książki, przy której podnosi się cukier, a policzki bolą od uśmiechu. Urocza i ciepła. I dzięki niej poznałam isetki!

„I jak Isetki”

To są takie małe stworki,
Co szukają ciepłej norki.
W zamian za kawałek miejsca,
Dają ludziom dużo szczęścia.

Lubią kryć się w brudnych garnkach,
Starych książkach, zakamarkach,
A najbardziej pod pachami,
Śmiesząc ludzi łaskotkami.

– B jak Bies, Natalia Hluzow

6. W kraju Polan | Zofia Stanecka

To niewielka książeczka z serii „Czytam sobie”, która pomaga dzieciom rozpocząć naukę czytania, a przy tym… porywa ich w przeszłość, kiedy panował Mieszko I. „W kraju Polan” jest na pierwszym poziomie z 3 poziomowej skali całej serii, czyli kierowana jest do najmłodszych adeptów czytania.

Opowieści

7. Borek i Bogowie Słowian | Igor D. Górewicz

Bardzo lubię tę książkę. Wraz z Borkiem porywa ona nas do czasów słowiańskich wierzeń. Możemy zwiedzić świątynie bogów, obejrzeć rytuały i… porozmawiać z samymi bogami, które w świetny sposób tłumaczą na przykład wielość swoich imion i inne nieco zagmatwane rzeczy.

8. Borka i Sambor. Postrzyżyny | Elżbieta Żukowska, Karol „KRL” Kalinowski

Opowieść o tym jak wyglądają postrzyżyny i to w oparciu o opis zawarty w „Kronice polskiej” Galla Anonima! Bardzo dobra rzecz – z piękną kreską mojego ulubionego Karola „KRL” Kalinowskiego, z ciekawą akcją. A przy tym cieniutka, na jeden słowiański wieczór z dzieckiem.

9. Noc między Tam i Tu | Marta Krajewska

Przygoda, czary, słowiańskość, las, niezwykle magiczny klimat i… zazdrość o młodszą siostrę. Zachwyciło mnie w tej książce absolutnie wszystko! A za wiedzę o słowiańskim świecie chylę przed Martą Krajewską czoło. Żałuję, że nie było tej książki, gdy ja byłam dzieckiem. Jednak i jako dorosłą treść porwała mnie momentalnie.

10. Wojna bogów. Plemiona | Łukasz Radecki

Rodzeństwo, podróż w czasie i… słowiańscy bogowie. Książka przygodowa dla nieco starszych dzieciaków opowiadająca nie tylko o świecie sprzed ponad tysiąca lat, lecz także poruszająca współczesne problemy.


Tak wygląda moja obecna lista słowiańskich książek dla dzieci. Serce rośnie, że jest ich tak dużo! Znacie któryś z tych tytułów? A może Wy chcielibyście coś do tej listy dodać?

Z wykształcenia filolożka, literaturoznawczyni, z zawodu specjalistka ds. promocji książek, z serca twórczyni SlavicBook.pl – pierwszego miejsca w polskim Internecie całkowicie poświęconego książkom z motywami słowiańskich wierzeń. Autorka „Czerwonej baśni” – historii o Babie Jadze i lesie, do którego lepiej nie wchodzić, oraz komiksu „Słowiańskie mity i opowieści”. Podejrzana o bycie miejską zmorą. Nigdy nie odmawia kawy i kromki chleba z masłem.

28 komentarzy

Dodaj komentarz