slavic booki

Baba Jaga w książkach

Baba Jaga jest mocną postacią w 2020 roku. Zebrałam tutaj wszystkie powieści, w których ją znalazłam, byście i Wy mogli spotykać ją w swoich podróżach literackich. Będą to różne książki, ale w każdej z nich spotkanie z Babą Jagą pozostaje w pamięci czytelnika na długo. Zapraszam do lektury!

Biegnąca z wilkami

W Biegnącej z wilkami Clarissy Pinkoli Estés przeczytacie baśń o Mądrej Wasylisie oraz bardzo rozbudowaną interpretację tej baśni. Moim zdaniem, ta baśń to jedna ze starszych pozostałości mitu o Babie Jadze. Wiele powieści, o których opowiadam Wam w tym wpisie czerpało z niej inspiracje.

Czerwona baśń

Baba Jaga mieszka w moim sercu od dawna, więc nikogo nie powinno dziwić, że to jej poświęciłam swoją powieść. Czerwona baśń na samym początku może się wydać retellingiem historii o Czerwonym Kapturku, jednak tak naprawdę jest to historia o Tej, która mieszka w lesie. A także o tym, kto tak naprawdę nią jest.

Do końca listopada na hasło slavicbook można otrzymać na Czerwoną baśń rabat 15%. Kupisz ją tutaj w wersji papierowej, a tutaj w formie ebooka.

Kukułka i wrona

Kukułce i wronie Baba Jaga mówi nam sporo, mówi tym pradawnym, nieprzeinaczonym językiem. Autorka dotyka naprawdę głębokich znaczeń w tej książce, układa w niej wiele warstw i pozwala czytelnikowi rozsmakować się w każdej z nich po kolei. I  jeżeli wiecie, jaki błąd zawiera Baśń o Jasiu i Małgosi, to z pewnością bardzo docenicie wiele rzeczy (i jedną szczególną), którą Magdalena Wolff wpisała w tę książkę.

Przeczytaj więcej o Kukułce i wronie.
Zobacz i posłuchaj mojej rozmowy z Magdaleną Wolff o Babie Jadze.

Nieśmiertelny

Ciężko teraz zdobyć tę książkę, jednak jest warta polowania. Nieśmiertelny Catherynne M. Valente to jedna z moich NAJLEPSZYCH książek w życiu. Baba Jaga tam opisana straszy, a przy tym budzi ogromny podziw. Do tego autorka bardzo głęboko zanurza nas w znaczenie niektórych jej atrybutów.

Dary bogów

To jak Witold Jabłoński napisał o Babie Jadze nie jest do opowiedzenia, a po prostu do przeczytania. Całe Dary bogów bardzo gorąco polecam, szczególnie na początek przygody ze słowiańskością. A Baba Jaga jest perełką tej książki.

Przeczytaj więcej o Darach Bogów.
Przeczytaj moją rozmowę z Witoldem Jabłoński.

Dom na kurzych łapach 

Domu na kurzych łapach babcia głównej bohaterki jest Jagą, czyli osobą, która strzeże Bramy między światem żywych i umarłych. Jest to fantastyczna interpretacja jednej z teorii dotyczącej Baby Jagi, mówiącej, że mogła ona być niegdyś bóstwem śmierci, lub kimś, kto stoi między światami (o czym na przykład świadczy jej kościana noga). Także zdecydowanie nie jest to książka tylko dla dzieci.

Przeczytaj więcej o Domu na kurzych łapach.
Przeczytaj moją rozmowę z Sophie Anderson.

Zima czarownicy

To trzeci tom trylogii Zimowej Nocy Katherine Arden i by go przeczytać, należy najpierw nadrobić dwa pozostałe tomy. Zapewniam, że to sama przyjemność. Szczególnie dobrze czyta się zimą.
Baba Jaga w Zimie czarownicy przedstawiona jest bardzo zgodnie z baśniami, ale tymi starymi, archetypicznymi. Czytałam fragmenty o niej z zapartym tchem i zamarzyłam sobie, by Arden napisała oddzielną powieść o Jadze.

Przeczytaj o Trylogii Zimowej Nocy.
Przeczytaj moją rozmowę z Katherine Arden.

Baba Yaga’s Assistant

Baba Yaga’s Assistant to komiks, wydany na ten moment tylko po angielsku, opowiadający historię Baby Jagi, która poszukuje pomocnika. Ta historia to przepięknie napisany ciąg dalszy rosyjskiej baśni o Mądrej Wasylisie. Przeczytałam z przyjemnością i na pewno będę do tej książki wracać.

Baba Jaga. Tajemnicza postać słowiańskiego folkloru

Muzeum Mitologii słowiańskiej podjęło się wydania tłumaczenie monografii tytułowej bohaterki autorstwa dr. Andreasa Johnsa. Bardzo czekam na tę książkę i czuję, że będzie to perła.
Więcej informacji o tym tytule znajdziesz na stronie Muzeum Mitologii Słowiańskiej.

A może znasz jeszcze jakąś powieść, w której pojawia się Baba Jaga?

Z wykształcenia filolożka, literaturoznawczyni, z zawodu specjalistka ds. promocji książek, z serca właścicielka slavicbook.pl - bloga o książkach z motywami słowiańskich wierzeń. Uzależniona od kawy i baśni. Podejrzana o bycie miejską zmorą. Niejednokrotnie przyłapana na zachęcaniu do czytania. Opowiedziała światu "Czerwoną baśń". Ostatni raz widziana przy poszukiwaniu kwiatu paproci.

4 komentarze

    • Wiktoria

      Nie bardzo Jaga mi pasuje do tego zestawienia. Ona nie jest konkretnie Babą Jagą, mieszkającą w chatce na kurzej nóżce, dokładną interpretacją tej postaci z baśni.

  • Aleksandra

    Ta strona to złoto! Od jakiegoś czasu po omacku starałam się poznać mitologię słowiańską, ale szło mi wolno i topornie, bo totalnie nie miałam pojęcia, gdzie zacząć. Cieszę się więc, że jestem tutaj i zacieram ręce. Lista książek do przeczytania znów rozrosła mi się potwornie… Pytanie tylko kiedy znaleźć na nie wszystkie czas xD

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.