Pole pełne maków i trawy w słońcu, na nim napis z tytułem wpisu.
slavic booki

Kolejnych 10 słowiańskich książek dla dzieci

Jakiś czas temu opowiedziałam Wam o dziesięciu słowiańskich książkach dla dzieci. Minęło kilka miesięcy i dzięki wydawcom, którzy nie ustają w wydawaniu coraz to nowych tytułów, oraz Wam, którzy bardzo aktywnie podsyłacie mi informacje o kolejnych książkach, zebrałam materiał na wpis o następnych dziesięciu pozycjach! Zatem z okazji Dnia Dziecka łapcie kolejną dyszkę pyszności dla naszych małych pociech! Kolejność losowa.

1. Wodnik – Karol Gmyrek

Nowość od wydawnictwa Triglav. Bardzo ciekawa książka o Wodniku, ale nie tylko! Wędrując przez tę książkę można poznać masę innych słowiańskich stworów – domowików, Babę Jagę, Południcę i Licho. I ilustracje – są bardzo ciekawe, szczególnie ta z Lichem.

2. Paskuda – Magdalena Sprenger

O tej książce opowiadałam Wam niedawno tutaj. To historia, która mnie osobiście mocno chwyciła za serce. Opowiada nie tylko o słowiańskich postaciach i świecie, w którym żyją, ale porusza także tematy bycia innym niż wszyscy. Bardzo, bardzo dobra.

3. Kościsko – Karol Kalinowski

Gdybym miała wskazać swój ulubiony słowiański komiks, to zdecydowanie wybrałabym „Kościsko„. Czytałam je już parokrotnie i za każdym razem podoba mi się tak samo. Opowiada o miasteczku zamieszkanym…. tssttt, nic więcej nie powiem, bo za dużo zdradzę.

4. Łauma – Karol Kalinowski

Także słowiański komiks i także autorstwa Karola Kalinowskiego. Po prostu jest tak, że cokolwiek ten pan nie stworzy, jest doskonałe. „Łauma” była moim pierwszym spotkaniem z jego twórczością i nie byłam w stanie od tej cudnej powiastki się oderwać.

5. Etnogadki, opowiastki o dawnych obrzędach i zwyczajach

Bardzo pięknie wydana książka. Gdy się do niej zagląda, na początku treść schodzi na drugi plan, a oczy chłoną te wszystkie kolory i kształty na ilustracjach. Przeglądać „Etnogadki” to czysta przyjemność! Czytać także. Możemy się z niej dowiedzieć o dawnych zwyczajach, skąd pochodzą, jak powstały i czemu niektóre tradycje wyglądają tak a nie inaczej.

6. Śpiewająca lipka. Bajki Słowian Zachodnich

Sporo osób zna tę książkę z dzieciństwa. Warto pamiętać, jak wiele słowiańskich motywów jest ukrytych w baśniach i bajkach. A wyszukiwanie ich jest świetną zabawą!

7. O skrzacie Żarku i tajemnicach Błędnej Puszczy

Uroczy skrzat, Południca i wyprawa do prasłowiańskiej puszczy? Brzmi jak świetna przygoda! O odwadze, przyjaźni i oczywiście o słowiańskim świecie – to kolejna powieść Magdaleny Sprenger.

8. Paskudki słowiańskie – Magdalena Mrozińska, Maria Dek

Szczerze Wam przyznam, że nie miałam tej książki w rękach. Poluję na nią już od bardzo dawna i marzę, by ją przeczytać. Opowiada o przeróżnych słowiańskich stworach i ma masę motywów naszej rodzimej mitologii. Kiedyś ją znajdę i wtedy opowiem Wam o niej dokładniej.

9. Świt między dobrym i złym – Marta Krajewska

„Świt między dobrym i złym” to druga część przygód Bratmiła z Wilczej Doliny. O pierwszej wspominałam Wam przy okazji poprzedniego „dziecięcego” zestawienia. Jeżeli jeszcze nie znacie tej magicznej historii, to polecam gorąco! Przygoda na jakąś godzinę czytania, ale ile emocji!

10. Legendy Polskie – Wanda Chotomska

Jestem bardzo ciekawa, czy ten tytuł Was zaskoczył. A przecież to takie oczywiste! Nasze legendy są bardzo często przesiąknięte słowiańskością. Już przeglądając tę książkę (wydanie od Literatury), spojrzenie wyłapuje Świętowita. Zatem jeżeli kogoś Wanda Chotomska w tym zestawieniu zaskoczyła, to polecam odświeżenie sobie jej legend. Ja bardzo lubię do nich wracać.

Tak wygląda kolejna dziesiątka słowiańskich książek dla dzieci. Wraz z poprzednią dyszką mogą stworzyć całkiem ciekawą półkę na regale. Zdaję sobie sprawę, że nie wszystkie książki są łatwo dostępne, ale wiem także, że wędrówki po antykwariatach mogą być prawdziwą przygodą!

Tyle ode mnie, a teraz powiedzcie, czy pominęłam jakiś tytuł? 🙂

Z wykształcenia filolożka, literaturoznawczyni, z zawodu specjalistka ds. promocji książek, z serca właścicielka slavicbook.pl - bloga o książkach z motywami słowiańskich wierzeń. Uzależniona od kawy i baśni. Podejrzana o bycie miejską zmorą. Niejednokrotnie przyłapana na zachęcaniu do czytania. Opowiedziała światu "Czerwoną baśń". Ostatni raz widziana przy poszukiwaniu kwiatu paproci.

11 komentarzy

Dodaj komentarz