Kolejnych 10 słowiańskich książek dla dzieci
Jakiś czas temu opowiedziałam Wam o dziesięciu słowiańskich książkach dla dzieci. Minęło kilka miesięcy i dzięki wydawcom, którzy nie ustają w wydawaniu coraz to nowych tytułów, oraz Wam, którzy bardzo aktywnie podsyłacie mi informacje o kolejnych książkach, zebrałam materiał na wpis o następnych dziesięciu pozycjach! Zatem z okazji Dnia Dziecka łapcie kolejną dyszkę pyszności dla naszych małych pociech! Kolejność losowa.
1. Wodnik – Karol Gmyrek
Nowość od wydawnictwa Triglav. Bardzo ciekawa książka o Wodniku, ale nie tylko! Wędrując przez tę książkę można poznać masę innych słowiańskich stworów – domowików, Babę Jagę, Południcę i Licho. I ilustracje – są bardzo ciekawe, szczególnie ta z Lichem.
2. Paskuda – Magdalena Sprenger
O tej książce opowiadałam Wam niedawno tutaj. To historia, która mnie osobiście mocno chwyciła za serce. Opowiada nie tylko o słowiańskich postaciach i świecie, w którym żyją, ale porusza także tematy bycia innym niż wszyscy. Bardzo, bardzo dobra.
3. Kościsko – Karol Kalinowski
Gdybym miała wskazać swój ulubiony słowiański komiks, to zdecydowanie wybrałabym „Kościsko„. Czytałam je już parokrotnie i za każdym razem podoba mi się tak samo. Opowiada o miasteczku zamieszkanym…. tssttt, nic więcej nie powiem, bo za dużo zdradzę.
4. Łauma – Karol Kalinowski
Także słowiański komiks i także autorstwa Karola Kalinowskiego. Po prostu jest tak, że cokolwiek ten pan nie stworzy, jest doskonałe. „Łauma” była moim pierwszym spotkaniem z jego twórczością i nie byłam w stanie od tej cudnej powiastki się oderwać.
5. Etnogadki, opowiastki o dawnych obrzędach i zwyczajach
Bardzo pięknie wydana książka. Gdy się do niej zagląda, na początku treść schodzi na drugi plan, a oczy chłoną te wszystkie kolory i kształty na ilustracjach. Przeglądać „Etnogadki” to czysta przyjemność! Czytać także. Możemy się z niej dowiedzieć o dawnych zwyczajach, skąd pochodzą, jak powstały i czemu niektóre tradycje wyglądają tak a nie inaczej.
6. Śpiewająca lipka. Bajki Słowian Zachodnich
Sporo osób zna tę książkę z dzieciństwa. Warto pamiętać, jak wiele słowiańskich motywów jest ukrytych w baśniach i bajkach. A wyszukiwanie ich jest świetną zabawą!
7. O skrzacie Żarku i tajemnicach Błędnej Puszczy
Uroczy skrzat, Południca i wyprawa do prasłowiańskiej puszczy? Brzmi jak świetna przygoda! O odwadze, przyjaźni i oczywiście o słowiańskim świecie – to kolejna powieść Magdaleny Sprenger.
8. Paskudki słowiańskie – Magdalena Mrozińska, Maria Dek
Szczerze Wam przyznam, że nie miałam tej książki w rękach. Poluję na nią już od bardzo dawna i marzę, by ją przeczytać. Opowiada o przeróżnych słowiańskich stworach i ma masę motywów naszej rodzimej mitologii. Kiedyś ją znajdę i wtedy opowiem Wam o niej dokładniej.
9. Świt między dobrym i złym – Marta Krajewska
„Świt między dobrym i złym” to druga część przygód Bratmiła z Wilczej Doliny. O pierwszej wspominałam Wam przy okazji poprzedniego „dziecięcego” zestawienia. Jeżeli jeszcze nie znacie tej magicznej historii, to polecam gorąco! Przygoda na jakąś godzinę czytania, ale ile emocji!
10. Legendy Polskie – Wanda Chotomska
Jestem bardzo ciekawa, czy ten tytuł Was zaskoczył. A przecież to takie oczywiste! Nasze legendy są bardzo często przesiąknięte słowiańskością. Już przeglądając tę książkę (wydanie od Literatury), spojrzenie wyłapuje Świętowita. Zatem jeżeli kogoś Wanda Chotomska w tym zestawieniu zaskoczyła, to polecam odświeżenie sobie jej legend. Ja bardzo lubię do nich wracać.
Tak wygląda kolejna dziesiątka słowiańskich książek dla dzieci. Wraz z poprzednią dyszką mogą stworzyć całkiem ciekawą półkę na regale. Zdaję sobie sprawę, że nie wszystkie książki są łatwo dostępne, ale wiem także, że wędrówki po antykwariatach mogą być prawdziwą przygodą!
Tyle ode mnie, a teraz powiedzcie, czy pominęłam jakiś tytuł? 🙂
11 komentarzy
Agnieszka
Brakuje tutaj ksiązki EWY NOWACKIEJ BOŻĘTA I MY.
jagna
„Mitologia. Przygody słowiańskich bogów” Melanii Kapelusz. Cudowna książka, pięknie ilustrowana – moje dzieci ją uwielbiają! Świetna pozycja na początek przygody ze „słowiańskością” i super pomysł na prezent dla znajomych dzieci! 🙂
Marta | Bibliofilem być
Na Etnogatki prawie się skusiłam na targach książki dziecięcej Przecinek i Kropka, ale ostatecznie wyszłam z innymi „gatkami” – „Krótką historią majtek” ;P
Wiktoria
Ja też prawie się skusiłam, potem zobaczyłam cenę, porównałam z bonito i uciekłam 😛
Alia
Nie mam dzieci, ale sama jestem jak dziecko, więc z chęcią jedną czy dwie przeczytam 🙂
Wiktoria
Ja jestem w identycznej sytuacji. Dzieci nie mam, ale uwielbiam książki dziecięce! 🙂
Zaczytana.Mysza
Wychowałam się na „Śpiewającej Lipce” jeszcze w starym wydaniu, przepiękne bajki mogłam ich słuchać godzinami ❤️💚
Ania Jurewicz
Świetne zestawienie! Kupię sobie wszystkie. To znaczy moim dzieciom, dzieciom kupie <3 🙂 Pierwsze w kolejce: Etnogadki i Śpiewająca Lipka. Wychowywanie Słowiańskiej Wiedźmy na emigracji to wyzwanie.
Wiktoria
Sobie, Aniu, zdecydowanie przede wszystkim sobie 😛 A ile Twoje pociechy mają lat?
Madej
Można te książki u Was zamówić ?
Pozdrawiam!
Wiktoria
Nie 🙂 To blog, tutaj nic nie sprzedaje, tylko opowiadam o książkach 🙂