slavic booki

Baśnie rosyjskie – które wydanie wybrać?

Baśnie rosyjskie to skarbnica motywów ze słowiańskiej mitologii. Często zadajecie mi pytanie, które wydanie wybrać. Pochyliłam się nad tym tematem i zrobiłam zestawienie, w którym znajdziecie trzy książki oraz mój komentarz do nich. A także wskazówkę, który zbiór najlepiej wybrać.

To zestawienie oczywiście mogłoby mieć o wiele więcej książek z rosyjskimi baśniami. Jednak sięgnęłam głównie po te, które są obecnie dostępne do kupienia. Jeżeli pojawi się nowe wydanie baśni, na pewno uzupełnię o nie ten wpis.

W lesie Baby Jagi. Baśnie rosyjskie

Ta książka wydana jest przepięknie! Ilustracje są nowatorskie, ciekawe i trochę… niepokojące. I obawiam się, że na tym mój zachwyt się tą książką kończy. Znajdziecie w środku dziewięć baśni: Opowieści trójgłowego orła, Baba Jaga i gęsi-łabędzie, O żołnierzu, brzozie i trzech sokołach, Siostrzyczka Alonuszka i braciszek Iwanuszka, Kogutek i żarna, Córka i pasierbica, Mama wilczyca, O rybaku i złotej rybce, O królewnie zaklętej w żabę.

Każda z tych baśni jest przedstawiona w bardzo okrojony sposób. Miałam wrażenie, że czytam streszczenie. Taka forma sprawiała, że w wielu baśniach fabuła nie trzymała się kupy, nie wiadomo było, co się wydarzyło, czemu bohaterowie zachowywali się tak, a nie inaczej.

Ilustracje – tak! Reszta na nie…

Rosyjskie bajki ludowe z podręcznym słownikiem

Jeżeli znacie dobrze rosyjski, to możecie wybrać KAŻDE rosyjskojęzyczne wydanie baśni rosyjskich i się nim rozkoszować. Ale jeżeli dopiero uczycie się rosyjskiego, to mam dla Was fajną propozycję na poznanie rosyjskich baśni. Rosyjskie ludowe baśnie w oryginale ale ze słownikiem. Wszystkie trudniejsze słowa są przetłumaczone na język polski na marginesach.

Książka zawiera ludowe baśnie rosyjskie zebrane przez Aleksandra Afanasjewa – badacza folkloru i słowiańskiej kultury. Wśród tych baśni znajdziecie i Babę Jagę, i Morozko, i Wasylisę Przepiękną. Słowem, całą masę najpiękniejszych postaci.

Baśnie i bajki rosyjskie

W pięknym wielkim wydaniu opatrzonym ilustracjami (nie jest ich dużo) znajdziecie baśnie m. in. Puszkina, Kryłowa, Tołstoja. A wśród nich baśnie o Królewnie Żabce, o Koniku-Garbusku, o Bocheneczku i wiele, wiele innych. Znajdziecie w niektórych z nich odniesienia do naszej rodzimej mitologii.

Na ten moment z dostępnych zbiorów rosyjskich baśni ten zdecydowanie wygrywa. Baśnie są świetnie przetłumaczone, ich zbiór różnorodny, a wydanie nie tylko przepiękne, ale i czytelne. Ilustracje są bardzo przyjemne dla oka.

Nie jest to jednak propozycja według mnie idealna. Ilustracji mogłoby być o wiele więcej, tak samo jak i baśni ludowych. To nie jest krytyka tego wydania. Po prostu polecając Wam rosyjskie baśnie, chciałabym polecić Wam coś idealnego.

Czy jest coś więcej?

Niestety! Na ten moment nie znalazłam żadnego innego zbioru rosyjskich baśni. Polecam poszukać starych wydań rosyjskich baśni na allegro – szczególnie piękne są wydania z ilustracjami Iwaga Bilibina. Szukajcie też baśni spisanych przez Aleksieja Tołstoja – wśród nich można znaleźć wiele bardzo mocno słowiańskich motywów.

Jeżeli kojarzycie inne wydania rosyjskich baśni, które są ogólnie dostępne, a których tutaj nie ma – koniecznie do mnie napiszcie.

Z wykształcenia filolożka, literaturoznawczyni, z zawodu specjalistka ds. promocji książek, z serca właścicielka slavicbook.pl - bloga o książkach z motywami słowiańskich wierzeń. Uzależniona od kawy i baśni. Podejrzana o bycie miejską zmorą. Niejednokrotnie przyłapana na zachęcaniu do czytania. Opowiedziała światu "Czerwoną baśń". Ostatni raz widziana przy poszukiwaniu kwiatu paproci.

4 komentarze

Dodaj komentarz