Baśnie rosyjskie – które wydanie wybrać?
Baśnie rosyjskie to skarbnica motywów ze słowiańskiej mitologii. Często zadajecie mi pytanie, które wydanie wybrać. Pochyliłam się nad tym tematem i zrobiłam zestawienie, w którym znajdziecie trzy książki oraz mój komentarz do nich. A także wskazówkę, który zbiór najlepiej wybrać.
To zestawienie oczywiście mogłoby mieć o wiele więcej książek z rosyjskimi baśniami. Jednak sięgnęłam głównie po te, które są obecnie dostępne do kupienia. Jeżeli pojawi się nowe wydanie baśni, na pewno uzupełnię o nie ten wpis.
W lesie Baby Jagi. Baśnie rosyjskie
Ta książka wydana jest przepięknie! Ilustracje są nowatorskie, ciekawe i trochę… niepokojące. I obawiam się, że na tym mój zachwyt się tą książką kończy. Znajdziecie w środku dziewięć baśni: Opowieści trójgłowego orła, Baba Jaga i gęsi-łabędzie, O żołnierzu, brzozie i trzech sokołach, Siostrzyczka Alonuszka i braciszek Iwanuszka, Kogutek i żarna, Córka i pasierbica, Mama wilczyca, O rybaku i złotej rybce, O królewnie zaklętej w żabę.
Każda z tych baśni jest przedstawiona w bardzo okrojony sposób. Miałam wrażenie, że czytam streszczenie. Taka forma sprawiała, że w wielu baśniach fabuła nie trzymała się kupy, nie wiadomo było, co się wydarzyło, czemu bohaterowie zachowywali się tak, a nie inaczej.
Ilustracje – tak! Reszta na nie…
Rosyjskie bajki ludowe z podręcznym słownikiem
Jeżeli znacie dobrze rosyjski, to możecie wybrać KAŻDE rosyjskojęzyczne wydanie baśni rosyjskich i się nim rozkoszować. Ale jeżeli dopiero uczycie się rosyjskiego, to mam dla Was fajną propozycję na poznanie rosyjskich baśni. Rosyjskie ludowe baśnie w oryginale ale ze słownikiem. Wszystkie trudniejsze słowa są przetłumaczone na język polski na marginesach.
Książka zawiera ludowe baśnie rosyjskie zebrane przez Aleksandra Afanasjewa – badacza folkloru i słowiańskiej kultury. Wśród tych baśni znajdziecie i Babę Jagę, i Morozko, i Wasylisę Przepiękną. Słowem, całą masę najpiękniejszych postaci.
Baśnie i bajki rosyjskie
W pięknym wielkim wydaniu opatrzonym ilustracjami (nie jest ich dużo) znajdziecie baśnie m. in. Puszkina, Kryłowa, Tołstoja. A wśród nich baśnie o Królewnie Żabce, o Koniku-Garbusku, o Bocheneczku i wiele, wiele innych. Znajdziecie w niektórych z nich odniesienia do naszej rodzimej mitologii.
Na ten moment z dostępnych zbiorów rosyjskich baśni ten zdecydowanie wygrywa. Baśnie są świetnie przetłumaczone, ich zbiór różnorodny, a wydanie nie tylko przepiękne, ale i czytelne. Ilustracje są bardzo przyjemne dla oka.
Nie jest to jednak propozycja według mnie idealna. Ilustracji mogłoby być o wiele więcej, tak samo jak i baśni ludowych. To nie jest krytyka tego wydania. Po prostu polecając Wam rosyjskie baśnie, chciałabym polecić Wam coś idealnego.
Czy jest coś więcej?
Niestety! Na ten moment nie znalazłam żadnego innego zbioru rosyjskich baśni. Polecam poszukać starych wydań rosyjskich baśni na allegro – szczególnie piękne są wydania z ilustracjami Iwaga Bilibina. Szukajcie też baśni spisanych przez Aleksieja Tołstoja – wśród nich można znaleźć wiele bardzo mocno słowiańskich motywów.
Jeżeli kojarzycie inne wydania rosyjskich baśni, które są ogólnie dostępne, a których tutaj nie ma – koniecznie do mnie napiszcie.
4 komentarze
Martvica
Niestety nie ma obecnie na rynku żadnego wyjątkowego zbioru baśni rosyjskich. Szkoda. Zostaje czekać aż się coś pojawi.
Sama mam na półce Czarną kurę z Media Rodzina, ale to tylko pięć opowieści.
Natalia
Szczególnie ciekawa jestem pierwszej i ostatniej pozycji. Mam nadzieję, że da mi się po nie sięgnąć.
Ula
Mam W Lesie Baby Jagi i Rosyjskie. Te drugie wygrywają bezsprzecznie. ♥️
Maruszka
Hej 🙂 jest jeszcze jedno piękne i obszerne wydanie, tekst Marcina Przewoźnika, wyd.Papilon, „Wielka księga baśni rosyjskich”. Bardzo ciężko książkę dostać, ale na woblinku jest audiobook przefantastycznie czytany przez Annę Seniuk 🙂 naprawdę polecam. Bardziej nawet mi się podobała i szczegółowa niż „Baśnieni bajki rosyjskie” te w niebieskiej okładce 🙂