slavic booki

Co jedli Słowianie?

Nie zastanawiało Was nigdy, co jedli nasi przodkowie? Jak się odżywiali, co lubili, a co nie? Szczególnie intensywnie myślę o tym przy świątecznym stole – czy jem to samo, co moja prapraprapraprababka? I co jedzą teraz? Czy przekazali naszemu pokoleniu swoje smaki? Na szczęście, jest kilka książek o kuchni Słowian i właśnie w nich możemy spróbować poszukać odpowiedzi.

Kuchnia Słowian, czyli o poszukiwaniu dawnych smaków

Wydaje mi się, że Kuchnia Słowian to kucharski must have dla każdego, kto chce zgłębiać wiedzę o jedzeniu przodków. Znajdziemy tu około 120 przepisów przeróżnych potraw. I co jest fantastyczne, przy niektórych przepisach jest podany współczesny sposób na ich przygotowanie. A poza przypisami przeczytamy o konserwacji i przechowywaniu jedzenia, o dostępnych produktach i o wielu innych szalenie ciekawych rzeczach.

Słowianie i Wikingowie przy stole

Prócz porządnej części z przepisami (cztery przepisy na podpłomyki!) znajdziemy w książce Słowianie i wikingowie przy stole spory kawał wiedzy o tym jak wyglądało zaplecze kuchenne, o różnych składnikach posiłków a także o sposobach przygotowywania ich. Ciekawy jest też sam sposób wydania książki, zdobienia w środku są przepiękne, choć pokusiłabym się o ciut lepszy skład.

Swojskie Przepisy Serbskiej Teściowej

Z pewnością ta pozycja Was zaskoczyła! Ale mam nadzieję, że nie tym, że Serbowie to także Słowianie 😉 I nie, to nie jest książka z badań historycznych, to zbiór przepisów zebrany w najlepszy moim zdaniem sposób – od ludzi. Tradycyjne serbskie przepisy od teściowej i nie tylko. Z pewnością znajdą się wśród nich takie, które były przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Z książek o kuchni Słowian jest dostępna na rynku jeszcze Kuchnia dawnych Słowian Rafała Merskiego, nie miałam jej jednak w rękach, dlatego nie trafiła do tego zestawienia.

Zgłodniałam… A Wy?

Z wykształcenia filolożka, literaturoznawczyni, z zawodu specjalistka ds. promocji książek, z serca twórczyni SlavicBook.pl – pierwszego miejsca w polskim Internecie całkowicie poświęconego książkom z motywami słowiańskich wierzeń. Autorka „Czerwonej baśni” – historii o Babie Jadze i lesie, do którego lepiej nie wchodzić, oraz komiksu „Słowiańskie mity i opowieści”. Podejrzana o bycie miejską zmorą. Nigdy nie odmawia kawy i kromki chleba z masłem.

5 komentarzy

Dodaj komentarz