współczesna słowiańskość

Prezentownik Zmory 2020

Grudzień to doskonały czas na prezentowe polecajki. Ale czy kiedykolwiek doradzała Wam prawdziwa Zmora? Zobaczcie, co wybrała dla Was jako najlepsze propozycje prezentowe. Mogę tylko zdradzić, że wybór padł na to, co sama osobiście wręczyłabym moim bliskim.

Ach, i znajdziecie tu nie tylko książki!

Dla miłośnika_czki Baby Jagi

Stosik powieści, w których Baba Jaga odgrywa główną rolę z pewnością zachwyci każdą miłośniczkę tej postaci (i miłośnika!). W tym wpisie znajdziesz sporo tytułów, w których pojawia się ta tajemnicza baśniowa postać.

Dla leśnej wiedźmy

Pięknym pomysłem na prezent dla leśnej wiedźmy mogą być rośliny zaklęte w miedzi. Nimbala tworzy je w sposób staranny i trwały. I z pewnością jej biżuteria mocno wyróżnia się spośród innego rękodzieła.

Dla zakochanego_nej w mrocznych baśniach i starych bogach

Wydawnictwo Aniversum przygotowało piękną świąteczną wysyłkę – każdy kto zamówi „Czerwoną baśń” w dniach 1-13 grudnia 2020 otrzyma ją z autografem i zapakowaną na prezent. Szczodre Gody to dobra okazja by wręczyć komuś wejście do lasu. Książkę można zamówić tutaj.

Dla czarownicy

Snucie planów na przyszły rok z pewnością będzie przyjemniejsze w Czaromarowniku. To przepięknie wydany kalendarz zawierający masę wskazówek magicznych. Także słowiańskich! Więcej o Czaromarowniku dowiesz się tutaj.

Dla kogoś, kto mieszka daleko

Prezenty na odległość stanową pewne wyzwanie. Szczególnie teraz, gdy nie wszyscy zobaczymy się z bliskimi na święta, można pomyśleć o prezencie niematerialnym, ale jakże cennym. Na przykład abonament na legimi. Jest tam sporo słowiańskich ebooków (zobacz ile dla Ciebie znalazłam!). A poza tym wyobrażasz sobie jak to jest otrzymać w prezencie ogromną bibliotekę ebooków? Marzenie! Podrzucam Ci link specjalnie od zmory (afiliacyjny z 30 dniami za darmo).

Słowiańska biżuteria

Niezwykle mnie cieszy, że rękodzielnicy coraz częściej czerpią inspirację ze słowiańskości i dziś polecam Ci dwie rękodzielniczki, które tworzą piękną i bardzo dobrą jakościowo biżuterię. Pisząc „dobrą jakościowo” mam na myśli, że ja rzeczy od nich nie zdejmuję WOGÓLE – śpię w nich, kąpię się. I nic się z nimi nie dzieję. A mowa tutaj o Slavica Handemade Studio i Slavic Porcelain.

Dla zmory

Oczywiście nie mogło zabraknąć tutaj czegoś dla prawdziwych Zmór! Kram Perliczki posiada w swojej ofercie nie tylko fantastyczne mydła i balsamy dla zadbanej Zmory, ale także znajdą tam coś dla siebie Druidzi, Rusałki i Czarownice.

Dla fana_ki Harrego Pottera

A gdyby tak i w Polsce pojawiła się szkoła magii… O, wait! Anna Jurewicz przecież już to opisała w Sub Rosie i Ad Astrze! Prawdziwy Uniwersytet Magiczny na Łysej Górze! A teraz w ramach akcji wydawnictwa Aniversum – obie książki zamówione 1-13 grudnia 2020 będą przepięknie zapakowane na prezent.

Gdy nie masz funduszy

Czy wiesz, że na stronie Muzeum Mitologii Słowiańskiej znajdziesz zupełnie za darmo do pobrania wydaną przez nich książkę Badania nad wierzeniami Słowian. Wczoraj, dziś, jutro? Niejedna Zmora podziękuje Ci za tę wiedzę i potraktuje to jako pyszny prezent!

Mam nadzieję, że zainspirowałam Cię prezentowo! Pamiętaj, proszę, by w tym roku nie zostawiać prezentów na ostatnią chwile i być bardziej wyrozumiałym_łą dla kurierów – mają teraz ogrom pracy i są bardzo dzielni!

Z wykształcenia filolożka, literaturoznawczyni, z zawodu specjalistka ds. promocji książek, z serca twórczyni SlavicBook.pl – pierwszego miejsca w polskim Internecie całkowicie poświęconego książkom z motywami słowiańskich wierzeń. Autorka „Czerwonej baśni” – historii o Babie Jadze i lesie, do którego lepiej nie wchodzić, oraz komiksu „Słowiańskie mity i opowieści”. Podejrzana o bycie miejską zmorą. Nigdy nie odmawia kawy i kromki chleba z masłem.

6 komentarzy

  • Wiktoria

    Marcin, dziękuję Ci za te słowa! Doskonale Cię rozumiem! Stworzyłam Slavic Book właśnie po to, by w sieci istniało miejsce wolne od „dziwnych” zachowań. By można były się tą słowiańskością po prostu jarać, tak szczerze i radośnie!
    Pozdrawiam Cię serdecznie!

    • Marcin

      Muszę jeszcze dodać, że bardzo mnie cieszy, że Baba Jaga ma dla Ciebie wyjątkowe znaczenie. Ostatniego czasu coś stara Jaga stała się jakoś widoczna w moim życiu. To tu ktoś na twitterze poda ją jako informację, to znowu jakaś książka z nią mi się oczy rzuci (zamówiłem także Twoją!). Mam dwie znajome (jedna Angielka, druga Finka) z którymi lubię prowadzić dyskusje o starych wierzeniach i ostatnio zaczęły mnie wypytywać o Jagę.

      I również pozdrawiam!

  • Marcin

    A ja muszę napisać, że prezentem dla mnie było znalezienie Twojej strony. Kiedyś bardzo lubiłem słowiańskie klimaty, ale fakt, że niektórzy wykorzystują je w imię nietolerancji czy jakieś domniemanej 'supremacji’ Słowian nad innymi sprawił, że ta miłość do słowiańskości umarła. A przynajmniej była martwa do niedawna! Niemalże ze łzami w oczach czytałem Twoje wpisy. Ta czysta radość ze słowiańskości sprawiła, że aż mi się cieplej na sercu zrobiło. Przypomniało mi jak ja się jarałem wszelkim przejawem słowiańskich klimatów w książkach, grach czy filmach. Myślę, że dzięki Tobie ta miłość do naszych rodzimych klimatów właśnie odżyła.

Dodaj komentarz