książka wraz ze słonecznikiem leżąca na wzorzystym kocu
literatura dziecięca,  recenzja

Paskuda – Magdalena Sprenger

Co stanie się, gdy kobieta znajdzie w swoim domu odmieńca? Co się wydarzy, gdy domowik postanowi opuścić na jakiś czas swoje domostwo? I czym się może skończyć wtargnięcie do domu szeptuchy? Wszystkiego się dowiecie z książki Magdaleny Sprenger.

Paskuda to ksywka, którą wioska nadała odmieńcowi wychowanemu przez jedną z kobiet. Jego los nie należy do najłatwiejszych. Porzucony przez prawdziwą matkę, a raczej podrzucony do ludzkiego domostwa, wychowany bez miłości i ciepła chłopak coraz bardziej tonie we własnym nieszczęściu. I co ciekawe, pojawia się ktoś, kto chce mu pomóc. I nie jest to człowiek.

Kolejna słowiańska książka dla dzieci

Serce rośnie gdy się widzi, że książki dla dzieci o tematyce słowiańskiej pojawiają się jak grzyby po deszczu. Jeszcze parę lat temu ciężko było je policzyć na palcach jednej ręki, a teraz po umieszczeniu wpisu o 10 słowiańskich książkach dla dzieci, już szykuję kolejny z nowymi tytułami. Oby nasze pociechy sięgały po te książki i czerpały z nich wiedzę o naszych korzeniach.

Średniowieczna powieść

Akcja książki rozgrywa się w czasach średniowiecza i już samo to jest wspaniałym walorem edukacyjnym. A że autorka z wykształcenia jest archeologiem, to cała wiedza zawarta w „Paskudzie” jest rzetelna i sprawdzona. Czytając choćby opisy wioski w środku lasu (nie powiem o niej nic więcej, by za wiele Wam nie zdradzać) czy grodu – czuć, że oprócz wyobraźni autorka wplotła w nie także historyczne fakty.

Relacje w „Paskudzie”

To nie tylko książka o słowiańskości czy średniowieczu, lecz także o relacjach międzyludzkich. O tym, jak ważne jest dla nas bycie akceptowanym i otoczonym miłością. Wiele emocji i uczuć pojawia się w tej powieści. Mamy tutaj stratę, mamy też prawdziwą przyjaźń i pięknie opisaną jej moc i cierpliwość. Pojawia się również niesamowity motyw samoakceptacji i decydowania o własnym losie.

A wszystko to w jednej małej powieści. Mam nadzieję, że Was zachęciłam. Sięgniecie po „Paskudę”?

Okrągła grafika - znacznik poziomu słowiańskości - 3/3

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Visit Us On InstagramVisit Us On Facebook