slavic booki

Słowiańskie komiksy

Z okazji #komikstonu organizowanego przez @come.book i @kiazkowyfrik przygotowałam dla Was zestawienie komiksów ze słowiańskimi motywami, które Wam z radością mogę polecić! W tym tekście znajdziecie komiksy w języku polskim i angielskim oraz listę słowiańskich komiksów, które mam w planie przeczytać w przyszłości.

Rusałka – Kamila Król

Uważam ten komiks za małe dzieło sztuki, które chowa się w mojej biblioteczce. Historia jest prosta, ale za klimat, który panuje wokół jest wyjątkowy. Rusałka przypomniała mi baśnie, które opowiadała mi babcia, przypomniała mi zapach bagien, wśród których szukałam rusałek i kikimor w dzieciństwie. Jeżeli tylko język angielski nie jest dla Was przeszkodą, to polecam Wam tę krótką historię bardzo. Do kupienia tutaj.

Slavonica – Katarzyna Witerscheim

Slavoni znalazłam niespodziewanie na empik go i przeczytałam momentalnie (uwielbiam komiksy w ebookach!). W środku znajdziecie dwie urokliwe historie, które możecie znać z legend. Cudnie było poznać je raz jeszcze w wersji od Katarzyny Witerscheim. Jej kreska mnie zauroczyła i jeżeli tylko powstanie coś jeszcze ze słowiańskimi motywami, to będę pierwsza w kolejce.

Łauma i Kościsko – KaeRel

Te dwa komiksy to totalny must read dla każdego, kto interesuje się słowiańskością. KaeReL to mistrz kreski, snucia historii i wprowadzania nas w słowiański klimat. Uprzedzam, przy lekturze można kilka razy parsknąć śmiechem, ale też zgubić łezkę.

Baba Yaga’s Assistant – Marika McCoola, Emily Carroll

Jeżeli znacie baśń o Mądrej Wasylisie, to ten anglojęzyczny komiks na pewno się wam spodoba, gdyż opowiada ciąg dalszy tej historii. Spotkamy tutaj oczywiście Babę Jagę, domek na kurzych łapkach oraz… wnuczkę Mądrej Wasylisy! Historia chwyta za serducha, a kreska, jaką została narysowana… Cudo! To jest prawdziwe cudo! Uwielbiam dzieła Emily Carroll (i to dzięki niej trafiłam na tę książkę) i polecam Wam wszystkie jej komiksy (choć reszta nie ma słowiańskich motywów).

Borka i Sambor – Elżbieta Żukowska, Karol Kalinowski

Teoretycznie seria komiksów o Borce i Samborze jest skierowana do młodszego czytelnika, ale kto by się tym szczegółem przejmował! Z przyjemnością podczytuje tom za tomem i przy każdym moje serducho się cieszy, że powstały te książki. Polecam Wam i waszym dzieciakom.

Kajko i Kokosz – Janusz Christa

Nikomu nie trzeba przedstawiać tej komiksowej klasyki. Polecam jej lekturę miłośnikom słowiańskości, bo jak siedzimy w tych klimatach, to Kajko i Kokosza po prostu znać wypada. Przyjemnie się wyłapuje nawiązania do słowiańskiego pogaństwa. Ale też jest to po prostu doskonała rozrywka. Na Trygława i Swaroga!

Słowiańskie komiksy na liście do przeczytania

Oczywiście, to nie wszystko w temacie słowiańskich komiksów. Choć nie mogę Wam jeszcze polecić kolejnych tytułów (bo ich jeszcze nie przeczytałam), to mogę się z Wami podzielić ich tytułami:

  • Odmieniec – Trzy
  • Wiesław (wszystkie tomy),
  • Mieszko. Dziedzictwo
  • Doman

A może Wy mi coś polecicie?

Z wykształcenia filolożka, literaturoznawczyni, z zawodu specjalistka ds. promocji książek, z serca właścicielka slavicbook.pl - bloga o książkach z motywami słowiańskich wierzeń. Uzależniona od kawy i baśni. Podejrzana o bycie miejską zmorą. Niejednokrotnie przyłapana na zachęcaniu do czytania. Opowiedziała światu "Czerwoną baśń". Ostatni raz widziana przy poszukiwaniu kwiatu paproci.

Dodaj komentarz