współczesna słowiańskość

Prezentownik Zmory 2019

Grudzień to piękny czas. Niezależnie od tego czy obchodzicie Boże Narodzenie, Szczodre Gody czy wieczór z Netflixem, to jest to czas, gdy dzielimy się z bliskimi prezentami. Małe, duże, przemyślane czy spontaniczne – wszystkie mają ogromną wartość. Jeżeli szukacie pomysłu na prezent dla osoby, która fascynuje się rodzimą wiarą, Slavic Book przybywa z pomocą i inspiracją. Zebrałam tutaj dla Was kilka pomysłów na słowiańskie prezenty.

Skupię się tutaj głównie na książkach, ale na samym końcu podpowiem o kilku innych pomysłach, które mogą ucieszyć słowiańską duszę.

Słowiańskie prezenty – od czego zacząć?

Jeżeli macie w rodzinie kogoś, kto dopiero zaczyna interesować się słowiańskimi tematami, czyli całą naszą mitologią z czasów przedchrześcijańskich, to warto wręczyć mu podstawy. Polecałabym tutaj „Dary bogów” Witolda Jabłońskiego, które w sposób fabularny i ciekawy wprowadzają w temat, oraz „Mitologię Słowian” Aleksandra Gieysztora, która o temacie opowiada już bardziej naukowo.

Obłędne bestiariusze

Jeżeli osoba, którą chcecie obdarować słowiańskim prezentem, nie ma tych dwóch książek w domu, to nie musicie dłużej szukać – oba tomy „Bestiariusza słowiańskiego” od Wydawnictwa Bosz są doskonałymi pomysłami na prezent. Uwaga! Na rynku są obecne w dwóch wydaniach: albo dwa tomy oddzielnie (jak na poniższej grafice), albo zielone wydanie dwóch tomów na raz.

Słowiańskość i Harry Potter

Dziwne zestawienie? Skądże znowu! Jeżeli osoba, dla której szukacie prezentu, jest fanem(ką) Harry’ego Pottera a jednocześnie interesuje się słowiańskością, to polecam Waszej uwadze powieść przygodowo-psychologiczną o Uniwersytecie Magicznym na Łysej Górze. Jest to historia o naszej słowiańskiej szkole czarodziejstwa i cała akcja odbywa się w Polsce. Uwaga! Po wręczeniu „Sub Rosy” możecie już nie mieć okazji do rozmowy z obdarowaną osobą. Ta książka wciąga bardziej, niż moja druga połówka czekoladę (a on pożera tabliczkę w półtorej minuty… PÓŁTOREJ MINUTY!).

„Sub Rosa” jest do kupienia tutaj. Polecam także dołączyć do niej prezent-niespodziankę i zamówić w przedsprzedaży drugą część – „Ad Astrę„, która ma premierę 6 stycznia. Bo „Sub Rosa” kończy się takim cliffhangerem, że znalezienie na końcu książki karteczki z informującą, że już za kilka dni w skrzynce pocztowej znajdzie się ciąg dalszy, może uratować zdrowie psychiczne.

Słowiańskie baśnie na prezent

Obie książki Katherine Arden – „Niedźwiedź i słowik” i „Dziewczyna z wieży„, są doskonałą lekturą na zimę. Szczególnie, jeżeli święta po raz kolejny nie będą białe. Akcja obu części rozgrywa się w zasypanej śniegiem Rusi. Mróz dosłownie gryzie po nosie, gdy się czyta tę historię. Piękna baśniowa treść jest poprzetykana słowiańskimi motywami i porywa od pierwszych stron. Z ręką na serduchu, jedne z lepszych książek, jakie czytałam. Ever!

Noblistka na święta?

Założę się, że pod połową polskich choinek znajdzie się powieść Olgi Tokarczuk. Jeżeli chcecie sprawić komuś na prezent książkę noblistki, podpowiem Wam, który tytuł ociera się o słowiańskość. „Prawiek i inne czasy” będzie doskonałym wyborem. Sporo tu psychologii, przyrody oraz pogańsko-słowiańskich motywów. Piękny prezent pod choinkę w tym roku.

Nieksiążkowe pomysły na słowiański prezent

Wianek

Wierzcie mi na słowo, żadna Słowianka nie pogardzi pięknym wiankiem. Nawet jeżeli ma ich już dziesięć. Dobrze upleciony wianek – to skarb. Mówię z własnego doświadczenia. Gdzie znaleźć taki prezent? Na przykład w kwiaciarni. Mój widoczny na zdjęciu wykonała dla mnie Bonny Blue Flowers.

Słowiańska biżuteria

Słowiańska biżuteria – dobry prezent i dla kobiety, i dla mężczyzny. Tym bardziej, że może być spersonalizowany. Sama noszę takie ozdoby wykonane specjalnie dla mnie. Szukać takich cudów możecie u naszych polskich rękodzielników. Na przykład u Moniki ze Slavica Handmade Studio oraz u Magdy z Wild Forest Therapy. Obie dziewczyny mają spory wybór gotowych propozycji, ale można także poszaleć z wyobraźnią i wspólnie z nimi stworzyć coś specjalnego.

Słowiański kalendarz

Dolina Skrzatów tworzy czystą magię, która może towarzyszyć nam przez cały rok. Mówię oczywiście o słowiańskim kalendarzu wykonanym w bardzo oryginalny sposób – spójrzcie na zdjęcie, od razu zrozumiecie, co mam na myśli. Taki prezent znaleziony pod choinką zrobi niemałe wrażenie.

Mam nadzieję, że kilka moich pomysłów na słowiańskie prezenty zainspirują Was i pomogą w świątecznych poszukiwaniach prezentu idealnego.

A sami który z tych prezentów chcielibyście znaleźć pod choinką?

Z wykształcenia filolożka, literaturoznawczyni, z zawodu specjalistka ds. promocji książek, z serca właścicielka slavicbook.pl - bloga o książkach z motywami słowiańskich wierzeń. Uzależniona od kawy i baśni. Podejrzana o bycie miejską zmorą. Niejednokrotnie przyłapana na zachęcaniu do czytania. Opowiedziała światu "Czerwoną baśń". Ostatni raz widziana przy poszukiwaniu kwiatu paproci.

12 komentarzy

Dodaj komentarz