zapowiedzi książkowe

Słowiańskie zapowiedzi książkowe | marzec 2023

Pierwsze zapowiedzi w tym roku! Wiosna przyniesie nam same pyszności! Część nowości, a część dobrze znanych Wam tytułów – w nowych wydaniach. Zapraszam do lektury!

Wybrani – Franciszek M. Piątkowski

Opis wydawcy: „Wybrani” to już szósta książka z Uniwersum Powiernika, a jednocześnie czwarta część serii zapoczatkowanej przez pierwszą część pt „Powiernik”. Bóg chaosu, Trojan, został pokonany, jednak Widzący i przychylne ludziom słowiańskie stwory nie znajdą wytchnienia. Są siły, które podejmą złowieszcze dzieło zmierzajace do podporządkowania sobie Jawii, Nawii i Prawii. Na domiar złego budzi się coś, czego nie można objąć rozumem, a co zagraża całej Wszechrzeczy. Pojawią się niespodziewane sojusze, zaskakujące zwroty akcji i postacie, od ktorych zależeć będą losy wszystkich światów. Groza przeplatać sie będzie z komedią, a rozpacz z radością i nadzieją.

Świat Słowian – Leonard J.Pełka

Opis wydawcy: Dr Leonard J. Pełka, niekwestionowany autorytet w dziedzinie badań nad słowiańszczyzną, oprócz pisania książek zajmował się również publicystyką. Niniejsza pozycja to zbiór jego tekstów, które w takiej formie ukazują się po raz pierwszy.

Przedmiotem prezentowanych rozważań są Słowianie i ich dziedzictwo. Autor porusza m.in. tematy rodzimowierstwa czerpiącego swoje religijne inspiracje nie tylko z wierzeń funkcjonujących wśród Słowian, ale też z późniejszych elementów folkloru ludowego, którego pierwotne elementy odnaleźć można w obrzędach dawnych pogan. Pełka porusza również problematykę ekofilozoficzną – pokazuje, jak nasze rodzime wierzenia ludowe kształtowały świadomość o ekosystemie i wpływały na postępowanie w tym zakresie.

Świat Słowian to pasjonująca i wnikliwa pozycja ukazująca ciekawe spojrzenie znawcy tematu na wiele aspektów kultury Słowian.

Książkę wstępem opatrzył uznany religioznawca i etnolog, profesor Andrzej Szyjewski.

Nowe wydania

Szeptucha – Katarzyna Berenika Miszczuk

Nowe wydanie Szeptuchy – pierwszej części serii Kwiat Paproci – w twardej i miękkiej okładce. Recenzję Szeptuchy przeczytacie tutaj.

Stara baśń – Józef Ignacy Kraszewski

Opis wydawcy: Powieściowa kronika dziejów Polski przedchrześcijańskiej ukazująca proces kształtowania się państwa polskiego i objęcia władzy przez legendarnego Piasta. Z epickim rozmachem autor odtwarza życie codzienne i obyczaje Słowian, nawiązując do staropolskich podań i legend.

Z wykształcenia filolożka, literaturoznawczyni, z zawodu specjalistka ds. promocji książek, z serca właścicielka slavicbook.pl - bloga o książkach z motywami słowiańskich wierzeń. Uzależniona od kawy i baśni. Podejrzana o bycie miejską zmorą. Niejednokrotnie przyłapana na zachęcaniu do czytania. Opowiedziała światu "Czerwoną baśń". Ostatni raz widziana przy poszukiwaniu kwiatu paproci.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.