zapowiedzi książkowe

Słowiańskie zapowiedzi książkowe | lipiec 2023

Lipcowe zapowiedzi wpadają tu wyjątkowo pod koniec miesiąca a nie na początku (wiecie, wakajki, sporo się działo). Publikuję je, by nic Wam nie umknęło. Zapraszam do lektury!

Tofa – Grzegorz Gajek

Opis wydawcy: Mówili jej, że historię pisze się krwią i ostrzami mieczy.
Mówili jej, że Perun, Odyn i Biały Chrystus sądzą czyny mężczyzn, aby zadecydować, kto zasługuje na wiekuistą pamięć.
Mówili jej, że Dola słowiańskiej dziewczyny, słowiańskiej księżniczki, to wyjść za wielkiego kniazia albo konunga, urodzić mu synów i odejść w zapomnienie.

Tofa jednak nigdy nie troszczyła się o to, co mówią inni. A jeśli żyć po swojemu miało znaczyć wystąpić przeciw Doli, zaklęciom zawistnych i wszystkim czartom, jeśli miało znaczyć, że mężczyźni poruszą dla niej z dawna uśpione moce i napoją zapomnianych bogów krwią… niech będzie.

Ale Dola to bóstwo starsze i mędrsze od innych.
Dlatego postawiła na drodze Tofy… Bociana.

„Tofa. Księżniczka Słowian” to pierwszy z dwóch tomów opowieści o słowiańskiej dziewczynie, która stała się królową wikingów. I nie pozwoliła, by jej imię przepadło w meandrach historii.

Moją przedpremierową recenzję Tofy znajdziesz tutaj.

Wojownicy i wilkołaki – Leszek P. Słupecki

Opis wydawcy: Pasjonujący świat wierzeń, obrzędów, legend i zwyczajów związanych ze zjawiskiem wilkołactwa.

Obrośnięte futrem, krwiożercze bestie wyjące do pełni księżyca rozpalają wyobraźnię od wieków. Jak jednak pisze prof. Leszek Słupecki we wstępie: „W tej książce nie chodzi tylko o przedstawienie efektownych opowieści. Wyzyskamy je oczywiście, lecz spróbujemy dzięki nim dotrzeć do głębszego sensu wiary w wilkołaki”.

Niniejsze opracowanie zgłębia wiele aspektów zjawiska, które nauka nazwała wilkołactwem. Obrazowo przedstawia słowiańskie, celtyckie czy germańskie podania i legendy zrodzone niekiedy już w starożytności, a podtrzymywane po współczesność. Szeroko ukazuje rozwój wiary w przemianę człowieka w wilka, zarówno w tradycji ludów Europy, jak i Azji, Afryki oraz obu Ameryk.

Autor podejmuje również motyw likantropii jako dzieła diabła, przyglądając się jego obecności na różnych płaszczyznach kulturowych, także językoznawczej i literackiej. To wszechstronne ujęcie czyni z Wojowników i wilkołaków lekturę pasjonującą, która pozwoli zmierzyć się z wciąż żywym mitem.

Martwy świt – Magdalena Zawadzka-Sołtysek

Opis wydawcy: Pośród lepkich jak miód upalnych dni wstaje ten, który jest inny niż wszystkie. Rozpoczyna go martwy świt. Śmierć nie jest niczym nadzwyczajnym, ale tym razem jej obecność wywraca do góry nogami cały porządek rzeczy. W Krukowcu wszystko się zmienia. Mieszkańcy muszą sobie radzić ze stratą i nowymi wyzwaniami, które przynosi im życie. Nie będzie łatwo, bo choć osadę wypełniają ludzie, to każdy z mieszkańców jest zupełnie sam.

Na chwilę obecną mamy dostępny tylko audiobook. Nie ma oficjalnej informacji, kiedy pojawi się wersja papierowa.

Z wykształcenia filolożka, literaturoznawczyni, z zawodu specjalistka ds. promocji książek, z serca twórczyni SlavicBook.pl – pierwszego miejsca w polskim Internecie całkowicie poświęconego książkom z motywami słowiańskich wierzeń. Autorka „Czerwonej baśni” – historii o Babie Jadze i lesie, do którego lepiej nie wchodzić, oraz komiksu „Słowiańskie mity i opowieści”. Podejrzana o bycie miejską zmorą. Nigdy nie odmawia kawy i kromki chleba z masłem.

Dodaj komentarz