recenzja

Drzewo. Mity słowiańskie i inne opowieści | audiobook

Wszyscy kochamy opowieści. Można wręcz stwierdzić, że opowieści to oś ludzkości. Książki, filmy, Netflix, historyjki kolegów z pracy opowiadane przy kawie – wszystko to jest opowieścią. A pierwsze opowieści, jakie zaczęli opowiadać sobie ludzie, dotyczyły tego, jak powstał świat. Dlatego uwielbiam, gdy współcześni autorzy opowiadają nasze rodzime słowiańskie mity na nowo, dodając zawsze coś wyjątkowego od siebie. I dziś opowiem Wam o jednej z takich autorskich interpretacji – Drzewo. Mity słowiańskie i inne opowieści Łukasza Wierzbickiego.

Tekst powstał we współpracy z wydawnictwem Nine Realms.


Interpretacja mitów Łukasza Wierzbickiego gościła w moim sercu na długo przed powstaniem tego bloga. Ta cienka książka, skierowana do młodego czytelnika, długo zajmowała mi czas wieczorami czytana jeszcze raz, i jeszcze raz. I znów do niej wróciłam, przy okazji jej nowego wydania, bo teraz mogę się w niej nie tylko zaczytywać ale i zasłuchiwać. Wydana w formie audiobooka czaruje jeszcze bardziej.

Bajarz głosem snuje opowieść o początku świata, o stworzeniu człowieka. Ale nie tylko o tym tutaj usłyszymy. Pojawi się w tej książce sporo postaci znanych ze słowiańskich mitów. A nawet Kościej Nieśmiertelny, którego być może nie znacie, ale ja znam za sprawą rosyjskich baśni, na których się wychowałam. W ogóle ta książka bardzo przypomina mi rosyjskie baśnie – bogate w wątki i wielopoziomowe. 

Także sposób wydania jest wart wspomnienia. Cała okładka płyty niezwykle cieszy oko i kryje w sobie niejedną ilustrację. Grafika bardzo przypomina mi prace Iwana Bilibina, którego uwielbiam. Najchętniej powiesiłabym tę płytę na ścianie.

Drzewo nie trwa zbyt długo. Całej opowieści wysłuchacie w około 70 minut. To dobry wstęp do słowiańskiego świata, idealny dla kogoś, kto kompletnie nie wie o co chodzi w rodzimej mitologii. Świetny prezent dla kogoś, kogo chcecie zarazić swoją pasją.

Gdzie zdobyć audiobook Drzewo. Mity słowiańskie i inne opowieści? Znajdziecie je na stronie Underworld Kingdom. O tutaj. Przyjemnego słuchania!


Z wykształcenia filolożka, literaturoznawczyni, z zawodu specjalistka ds. promocji książek, z serca właścicielka slavicbook.pl - bloga o książkach z motywami słowiańskich wierzeń. Uzależniona od kawy i baśni. Podejrzana o bycie miejską zmorą. Niejednokrotnie przyłapana na zachęcaniu do czytania. Opowiedziała światu "Czerwoną baśń". Ostatni raz widziana przy poszukiwaniu kwiatu paproci.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.