zapowiedzi książkowe

Słowiańskie zapowiedzi | styczeń 2024 (…i nie tylko)

Szczerze mówiąc, jeszcze nie pamiętam tak mocnego początku roku jeżeli chodzi o zapowiedzi słowiańskie. Styczeń obrodził aż czterema nowymi slavic bookami. A na kolejne miesiące wydawcy również coś dla nas szykują, zatem… zapraszam do lektury! Nowy rok, nowa forma zapowiedzi, ale nadal pisze je – stara dobra zmora. Tu bez zmian.

Franciszek Piątkowski zasponsorował wszystkim swoim czytelnikom wejście w nowy rok z szerokim uśmiechem i skurczami brzucha od śmiechu wydając „Trzech Maszkaroków„, czyli jedna z części cyklu Powiernika, którą śmiało można czytać bez znajomości poprzednich części. Więcej o tej książce, jako jej dumna patronka, pisałam tutaj.

Katarzyna Berenika Miszczuk ucieszyła swoje czytelniczki i czytelników „Mszczujem„. Ja jeszcze nie czytałam, ale ostrzę na niego zęby. Tuz po „Jadze” i „Gniewie”, oczywiście, choć podobno można czytać nie po kolei.

Wydawnictwo Replika nie zawiodło nas i na 30 stycznia zapowiedziało dwie premiery, z czego jedna jest perełką (drugiej jeszcze nie czytałam), a mówię tu o „Baśniach wschodniosłowiańskich„. Zebrała je i przetłumaczyła Iwona Czapla. Każda z tych baśni ma elementy słowiańskich wierzeń – czyli dokładnie to, czego potrzebowaliśmy i szukaliśmy już od dawna. Więcej o tym zbiorze opowiem Wam w przyszłym tygodniu. Drugą książką od Repliki są „Sanktuaria słowiańskie„, jestem ogromnie ciekawa tego tytułu.

Ale to nie wszystko! Bo nie tylko na styczeń zaczęły się pojawiać zapowiedzi. Aleksandra Seliga przyjdzie do nas już w marcu (13.03.2024) z zakończeniem cyklu „Gołoborze” o tytule „Starucha„. I ja czuję, że to będzie bardzo ważna dla nas książka. Czekam na nią z zapartym tchem!

Kultura Gniewu zapowiedziała polskojęzyczne wydanie komiksu Kamili Król „Rusałka„. Czytałam ten tytuł po angielsku i ogromnie się cieszę, że pojawi się w Polsce. A na Slavic Booku możecie pobrać za darmo kolorowankę Kamili – Pracownia Baby Jagi – i pokolorować przeróżne atrybuty czarownicy, dodatkowo zaznaczając, które slavic booki już przeczytaliście.

SQN zapowiedziało dwie słowiańskie premiery. Pierwszą jest druga część „Tofy. Słowiańskiej księżniczki” Grzegorza Gajka, a kolejną – „Welesówna” Miki Modrzyńskiej.

No i na koniec maleńka autopromocja, gdyż wspólnie z Wydawnictwem Nasza Księgarnia i Natalią Noszczyńską w tym roku oddamy Wam do rąk moją kolejną książkę o wiele zdradzającym tytule: „Słowiańskie mity i opowieści w komiksie„. Nie mogę Wam jeszcze zdradzić nic, poza tym, że jestem autorką koncepcji i scenariusza, Natalia zrobiła obłędne ilustracje (kilka możecie zobaczyć tutaj), a premiera zapowiedziana jest na 2024.

No to teraz piszcie, na co najbardzej z tego wszystkiego czekacie!

Z wykształcenia filolożka, literaturoznawczyni, z zawodu specjalistka ds. promocji książek, z serca właścicielka slavicbook.pl - bloga o książkach z motywami słowiańskich wierzeń. Uzależniona od kawy i baśni. Podejrzana o bycie miejską zmorą. Niejednokrotnie przyłapana na zachęcaniu do czytania. Opowiedziała światu "Czerwoną baśń". Ostatni raz widziana przy poszukiwaniu kwiatu paproci.

10 komentarzy

Dodaj komentarz