otwarta książka na czarnym tle
zapowiedzi książkowe

Słowiańskie zapowiedzi książkowe
listopad 2019

Listopad książkowo wypadł o wiele skromniej niż poprzednie miesiące. Udało mi się wyszukać dla Was kilka tytułów, wśród nich jest jedna perełka! Opisałam ją jako pierwszą. Zapraszam do lektury. Jestem ciekawa, która z poniższych zapowiedzi książkowych najbardziej wpadnie Wam w oko!

1. Czas cieni – Magdalena Zawadzka-Sołtysek

Autorka:  Magdalena Zawadzka-Sołtysek
Wydawnictwo:  Underworld Kingdom
Premiera:  listopad 2019

„Czas cieni” to powieść, nad którą Slavic Book z dumą objął patronat. Ciąg dalszy serii Ślady Leszego, nie jest już krótką nowelką tak jak pierwszy tom „Ślad wody”. To cała powieść z masą zwrotów akcji i poruszeniem wielu bardzo ważnych i społecznych wątków. Fabuła ma miejsce w osadzie, którą znamy z pierwszego tomu. Zbliża się święto Dziadów, jednak powietrze przepełnione jest niepokojem, gdyż w ciemności lasu pojawił się ktoś, a raczej coś, pragnące ludzkiej ciepłej krwi…

2. Gałęziste – Artur Urbanowicz

Autor:  Artur Urbanowicz
Wydawnictwo:  Vesper
Premiera:  13 listopada 2019

Opis Wydawcy: Nowa, ulepszona wersja powieści, która zdobyła Nagrodę Czytelników Polskiej Literatury Grozy im. Stefana Grabińskiego! Nie wierz w nic, co widzisz, słyszysz… i w co do tej pory wierzyłeś. Jest taki dom, w którym nie chciałbyś spędzić nocy. Z jakiegoś powodu ciemność w nim jest inna. Jeszcze bardziej złowroga niż gdziekolwiek indziej. Jest takie jezioro, w którym mieszkają nieumarli. Ich przewaga nad Tobą jest prosta – oni nie potrzebują nabierać powietrza. Jest taki demon, o którym wolałbyś nie wiedzieć. Niematerialne uosobienie zła, przed którym nie sposób uciec. Jest takie miejsce, w którym znajdziesz ten dom. Miejsce, które skrywa też to jezioro, miejsce, w którym ten demon był od zawsze. To las. Las, w którym za nic w świecie nie chciałbyś się zgubić. Kiedy już raz do niego wejdziesz, nie pozwoli Ci wyjść. Jest taka historia, której nie chciałbyś poznać. Opowieść, która Cię zaintryguje, zaskoczy i przerazi do szpiku kości. Powieść grozy na baśniowych ziemiach Suwalszczyzny, z zaskakującym zakończeniem godnym mistrzów gatunku. Odważysz się? W porównaniu z pierwowzorem tekst powieści został gruntownie przeredagowany, poprawiony, okraszony klimatycznymi ilustracjami oraz uzupełniony o rozbudowane posłowie.

3. Bogowie Słowian – Tomasz Józef Kosiński

Autor:  Tomasz Józef Kosiński
Wydawnictwo:  Bellona
Premiera:  13 listopada 2019

Opis wydawcy: Słowianie wierzyli, że bogowie sterują kosmosem i naturą, żywiołami takimi jak światło, woda, ogień, odpowiadają za rytm dobowy i zmieniające się pory roku. Autor szeroko opisuje poszczególnych bogów: jak ich przedstawiano w źródłach pisanych i w sztuce, jakie mieli cechy i atrybuty, jak wyglądał ich kult w różnych odłamach Słowiańszczyzny. Sporo miejsca poświęcono demonom i istotom mitycznym, takim jak wilkołaki, wampiry i strzygi.

4. W kręgu upiorów i wilkołaków – Bohdan Baranowski

Autor:  Bohdan Baranowski
Wydawnictwo:  Replika
Premiera:  26 listopada 2019

„W kręgu upiorów i wilkołaków” to wznowienie książki, którą szukałam po księgarniach i antykwariatach od dawna. Znajdziemy tutaj analizę demonicznych stworzeń słowiańskiego świata. Od zawsze słyszałam, że jest to obowiązkowa lektura dla każdego, kto interesuje się tematyką rodzimej mitologii.

5. Kociewskie demony ludowe – Natalia Zacharek

grafika z wydarzenia FB
Premiera książki „Kociewskie demony ludowe”

Autorka:  Natalia Zacharek
Premiera:  20 listopada 2019

Opis: Etnograficzna pozycja z antropomorficzno-postmodernistyczną refleksją prezentuje szereg opowieści i postaci wszystkich tych demonów ludowych, które przetrwały do początku XX wieku i zostały spisane przez etnografów, badających Kociewie.

Który z tytułów najbardziej wpada Wam w oko? 😉

W. ↟

Z wykształcenia filolożka, literaturoznawczyni, z zawodu specjalistka ds. promocji książek, z serca właścicielka slavicbook.pl - bloga o książkach z motywami słowiańskich wierzeń. Uzależniona od kawy i baśni. Podejrzana o bycie miejską zmorą. Niejednokrotnie przyłapana na zachęcaniu do czytania. Opowiedziała światu "Czerwoną baśń". Ostatni raz widziana przy poszukiwaniu kwiatu paproci.

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.