zapowiedzi książkowe

Słowiańskie zapowiedzi książkowe | luty 2021

Zima to świetny czas na czytanie! Szczególnie, gdy za oknem mamy zaspy śniegu, a z nieba sypie się biały puch. I jeżeli akurat nie wsiąkacie w idealną na ten czas zimową powieść Niedźwiedź i słowik, to zapraszam Was do zerknięcia, co na luty szykują dla nas słowiańskiego wydawcy.

Baba Jaga. Tajemnicza postać słowiańskiego folkloru

Powiem szczerze, że dawno na żadną książkę nie czekałam tak bardzo jak na tę! Czuję, że to będzie fantastyczna lektura dla wszystkich, kogo Baba Jaga fascynuje choć w najmniejszym stopniu!

Opis wydawcy: Książka „Baba Jaga. Tajemnicza postać słowiańskiego folkloru” to tłumaczenie naukowej monografii poświęconej tytułowej bohaterce. Autor, Andreas Johns, uzyskał doktorat z zakresu badań nad językami słowiańskimi i słowiańską literaturą na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, gdzie także wykłada. Zajęcia dla studentów prowadzi również na Uniwersytecie Waszyngtońskim w Seattle.

Książkę tę można zamawiać na stronie Muzeum Mitologii Słowiańskiej.

Słowianie

Opis wydawcy: Opowieść snuta jest z perspektywy Joromira Pomroka – bastarda, uciekiniera z Czech i przyjaciela młodego księcia Mieszka. Młodzi bohaterowie są świadkami walki o władzę w Poznaniu. Ojciec Mieszka, książę Siemomysł, posługuje się zbrodnią, krzywoprzysięstwem i Wareskimi najemnikami, aby zniszczyć starą arystokracje plemienną. Jak potoczą się losy bohaterów w świecie słowiańszczyzny oraz konfliktów pogaństwa z chrześcijaństwem?

Mitologia słowiańska

Wydawnictwo Vis-a-vis / Etiuda przygotowało nowe wydanie Mitologii słowiańskiej Aleksandera Brücknera w bardzo ładnej, moim zdaniem, oprawie.

Ale! Tutaj jest ode mnie ważne ale: Jeżeli nigdy nie czytaliście mitologii słowiańskiej i macie ochotę na podejście do tematu od naukowej (nie autorskiej) strony, to zdecydowanie polecam zacząć od Aleksandra Gieysztora i jego Mitologii Słowian.

Z wykształcenia filolożka, literaturoznawczyni, z zawodu specjalistka ds. promocji książek, z serca właścicielka slavicbook.pl - bloga o książkach z motywami słowiańskich wierzeń. Uzależniona od kawy i baśni. Podejrzana o bycie miejską zmorą. Niejednokrotnie przyłapana na zachęcaniu do czytania. Opowiedziała światu "Czerwoną baśń". Ostatni raz widziana przy poszukiwaniu kwiatu paproci.

10 komentarzy

Dodaj komentarz