zapowiedzi książkowe

Słowiańskie zapowiedzi książkowe | maj/czerwiec 2022

W tych zapowiedziach spodziewajcie się prawdziwych pereł. To slavic booki, które KONIECZNIE musicie przeczytać! Maj i czerwiec to miesiące, które zapewnią nam lekturę na Noc Kupały.

Panna. Gołoborze. Tom 1 – Aleksandra Seliga

Zdecydowanie jest to jeden z lepszych slavic booków, jakie czytałam. Niedługo będę o nim Wam z przyjemnością opowiadać we współpracy z wydawnictwem. Przeczytajcie koniecznie opis wydawcy, od razu poczujecie klimat:

Opis wydawcy: 1137 rok. Na Łysej Górze, w miejscu legendarnego sanktuarium Bogini Leli i jej synów, Lela i Polela, zostaje wybudowane opactwo Świętego Krzyża. Wprowadzają się do niego mnisi benedyktyńscy, którzy nie znają lokalnego języka, nie rozumieją tutejszych zwyczajów i obrzędów. Według wyznawców nowej wiary dzwony opactwa mają swoją nadzwyczajną mocą przeganiać wiedźmy i krzewić chrześcijaństwo. Odtąd kapłanów Starych Bogów za odprawianie pogańskich rytuałów będą czekać okrutne kary.

Dzieje kultury polskiej – Aleksander Brückner

Opis wydawcy: Monumentalne 4-tomowe Dzieje kultury polskiej pozostają ciągle bodaj najciekawszą skarbnicą wiedzy na temat polskiej kultury od lat najdawniejszych aż po czasy zaborów. Napisane w erudycyjnym stylu przez Aleksandra Brückner (1856-1939) profesora honoris causa Uniwersytetów Warszawskiego i Wileńskiego, kulturoznawcy, językoznawcy, historyka idei, historyka literatury polskiej i słowiańskiej, autora takich dzieł jak Encyklopedia staropolska, dzieje języka polskiego, Słownik etymologiczny języka polskiego, Mitologia słowiańska, w sumie autora ponad 1800 artykułów i książek. Najważniejszym jednak bodaj jego osiągnięciem pozostają napisane w latach 1930-32 Dzieje kultury polskiej do tej pory nieoceniona skarbnica wiedzy o nas Polakach i naszej sztuce, literaturze, obrzędach, obyczajowości….

Kruki – Monika Maciewicz

Wiem, że jest tutaj bardzo dużo osób, którym spodobała się Wiedma Moniki Maciewicz. Ta książka jest dla Was! Kruki to ciąg dalszy! Ja już nie mogę się doczekać lektury! Przeczytajcie zapowiedź:

Cicha. Cóż może być gorszego od niej? Przybywa cichcem, niezauważona, bo jakże dostrzec morowe powietrze? Morzy starych i młodych, wątłych i krzepkich, mądrych i głupich. Nie wiadomo, skąd przybywa i dokąd zdąża. Ludzie powiadają, że kroczy w ślad za upirem. Częściej jednak towarzyszy wojnie. Co łączy zarazę z wojaczką? Harce jednej i drugiej kończą się stosami pogrzebowymi.

Monika Maciewicz Kruki

Kruki to powieść, której bohaterką jest Wiedma. Tytułowe ptaki jako pośrednicy między światem chtonicznym, uranicznym i ziemskim niczego dobrego nie przepowiadają. Okazuje się, że im człowiek więcej potrafi, tym trudniejsze przeszkody ma do pokonania, im więcej wie, tym łatwiej ulega pokusom wynikającym z posiadanej wiedzy.

Z wykształcenia filolożka, literaturoznawczyni, z zawodu specjalistka ds. promocji książek, z serca twórczyni SlavicBook.pl – pierwszego miejsca w polskim Internecie całkowicie poświęconego książkom z motywami słowiańskich wierzeń. Autorka „Czerwonej baśni” – historii o Babie Jadze i lesie, do którego lepiej nie wchodzić, oraz komiksu „Słowiańskie mity i opowieści”. Podejrzana o bycie miejską zmorą. Nigdy nie odmawia kawy i kromki chleba z masłem.

2 komentarze

Dodaj komentarz