slavic booki

7 silnych Słowianek

Słowianki – kim są i jakie są? Panny na wydaniu, żony, matki, a może… czarownice? Albo po prostu są tym wszystkim na raz? Przekonajcie się sami. Oto siedem słowiańskich kobiet z siedmiu różnych powieści.

Grafika z kobiecą sylwetką i okładką książki

1. Wasylisa – „Niedźwiedź i słowik„, „Dziewczyna z wieży

„Czarownica!” – tak myślą wszyscy. „Nie wiem kim jestem…” – tak myśli Wasia. Pełna energii, sprytu i pragnienia wolności. Od zawsze widziała wokół siebie to, czego nie widzieli inni i nigdy nie uważała tego za psikus swojego umysłu. I choć żarzy się w niej węgielek poczucia winy, nigdy nie żałuje swoich wyborów i odważnie kroczy przez Ruś na najwspanialszym koniu jakiego świat widział.

Grafika z kobiecą sylwetką i okładką książki

2. Teofilia Słaboń – „Stara Słaboniowa i Spiekładuchy”

Stara Słabionowa już swoje wie. Inni także myślą, że wiedzą, jednak gdy się okazuje, że się mylili, zawsze pędzą po pomoc do Słabionowej. A ona im pomaga, choć wcześniej ze stoickim spokojem znosiła ich szyderstwa.

Teofilia sama już nie wie ile ma lat, jednak to nie jest istotna wiedzą. Najważniejsze, że wie, jak przegonić zmorę, odwrócić urok i… jak oszukać diabła.

Grafika z kobiecą sylwetką i okładką książki

3. Dora Idesová – „Boginie z Žítkovej”

Ostatnia z rodu bogiń – czeskich szeptuch. Ostatnia i nie uprawiająca magii, porzucająca swoje dziedzictwo i wracająca do niego w inny sposób – naukowy, pisarski. Próbuje zrozumieć nie sercem, a umysłem. I jest pewna tego, co robi.

Grafika z kobiecą sylwetką i okładką książki

4. Venda  – „Idź i czekaj mrozów”

Nie wie kim jest. Może uczennicą Opiekuna, który nie chce powiedzieć nic o jej przeszłości. Uczy ją niemal wszystkiego, co sam potrafi, a gdy jego życie się kończy, wieś chce, by to Venda została jego następczynią. Jednak Venda nadal nie wie kim jest i kim być powinna.  A gdy się dowiaduje… nie ma takiej siły, która by ją zatrzymała.

Grafika z kobiecą sylwetką i okładką książki

5. Maria Morewna – „Nieśmiertelny”

Inni znają ją jako niewystarczającą, a ona prawie im wierzy. A potem poznaje jego i idzie za nim. Przez chwilę nie wie, że Kościejowi Nieśmiertelnemu nie do końca wolno ufać. Ale tylko przez chwilę. Potem jednak bierze sprawy w swoje ręce i nikt, nawet Baba Jaga, nie jest w stanie się z nią równać.

Grafika z kobiecą sylwetką i okładką książki

6. Baba Jaga – „Dary bogów

Panna na wydaniu, żona, matka, wdowa, czarownica. Była i jest wszystkim. Przeszła po rozżarzonych węglach straty, cierpienia i śmierci boso i nie spłonęła, tylko zatrzymała się. Sprytna, silna i mądra. Mądra w ten stary, przerażający sposób. Moja ulubiona.

Grafika z kobiecą sylwetką i okładką książki

7. Kłoska – „Prawiek i inne czasy”

Przybłęda, bezdomna, prostytutka – tak by o niej powiedzieli, gdybyśmy zapytali. Ale nie zapytamy innych, tylko ją. A ona opowie szeptem tylko skrawek swojej historii, nie zdradzi wiele. Wspomni o granicach świata, o bogu o czterech twarzach, o tym jak się powstaje z wiatru i oddaje się drzewom. Ponieważ Kłoska jest wolnością schowaną w ciele ludzkiej kobiety.

A Wy macie swoją ulubioną Słowiankę?

Z wykształcenia filolożka, literaturoznawczyni, z zawodu specjalistka ds. promocji książek, z serca twórczyni SlavicBook.pl – pierwszego miejsca w polskim Internecie całkowicie poświęconego książkom z motywami słowiańskich wierzeń. Autorka „Czerwonej baśni” – historii o Babie Jadze i lesie, do którego lepiej nie wchodzić, oraz komiksu „Słowiańskie mity i opowieści”. Podejrzana o bycie miejską zmorą. Nigdy nie odmawia kawy i kromki chleba z masłem.

14 komentarzy

Dodaj komentarz