slavic booki

7 silnych Słowianek

Słowianki – kim są i jakie są? Panny na wydaniu, żony, matki, a może… czarownice? Albo po prostu są tym wszystkim na raz? Przekonajcie się sami. Oto siedem słowiańskich kobiet z siedmiu różnych powieści.

Grafika z kobiecą sylwetką i okładką książki

1. Wasylisa – „Niedźwiedź i słowik„, „Dziewczyna z wieży

„Czarownica!” – tak myślą wszyscy. „Nie wiem kim jestem…” – tak myśli Wasia. Pełna energii, sprytu i pragnienia wolności. Od zawsze widziała wokół siebie to, czego nie widzieli inni i nigdy nie uważała tego za psikus swojego umysłu. I choć żarzy się w niej węgielek poczucia winy, nigdy nie żałuje swoich wyborów i odważnie kroczy przez Ruś na najwspanialszym koniu jakiego świat widział.

Grafika z kobiecą sylwetką i okładką książki

2. Teofilia Słaboń – „Stara Słaboniowa i Spiekładuchy”

Stara Słabionowa już swoje wie. Inni także myślą, że wiedzą, jednak gdy się okazuje, że się mylili, zawsze pędzą po pomoc do Słabionowej. A ona im pomaga, choć wcześniej ze stoickim spokojem znosiła ich szyderstwa.

Teofilia sama już nie wie ile ma lat, jednak to nie jest istotna wiedzą. Najważniejsze, że wie, jak przegonić zmorę, odwrócić urok i… jak oszukać diabła.

Grafika z kobiecą sylwetką i okładką książki

3. Dora Idesová – „Boginie z Žítkovej”

Ostatnia z rodu bogiń – czeskich szeptuch. Ostatnia i nie uprawiająca magii, porzucająca swoje dziedzictwo i wracająca do niego w inny sposób – naukowy, pisarski. Próbuje zrozumieć nie sercem, a umysłem. I jest pewna tego, co robi.

Grafika z kobiecą sylwetką i okładką książki

4. Venda  – „Idź i czekaj mrozów”

Nie wie kim jest. Może uczennicą Opiekuna, który nie chce powiedzieć nic o jej przeszłości. Uczy ją niemal wszystkiego, co sam potrafi, a gdy jego życie się kończy, wieś chce, by to Venda została jego następczynią. Jednak Venda nadal nie wie kim jest i kim być powinna.  A gdy się dowiaduje… nie ma takiej siły, która by ją zatrzymała.

Grafika z kobiecą sylwetką i okładką książki

5. Maria Morewna – „Nieśmiertelny”

Inni znają ją jako niewystarczającą, a ona prawie im wierzy. A potem poznaje jego i idzie za nim. Przez chwilę nie wie, że Kościejowi Nieśmiertelnemu nie do końca wolno ufać. Ale tylko przez chwilę. Potem jednak bierze sprawy w swoje ręce i nikt, nawet Baba Jaga, nie jest w stanie się z nią równać.

Grafika z kobiecą sylwetką i okładką książki

6. Baba Jaga – „Dary bogów

Panna na wydaniu, żona, matka, wdowa, czarownica. Była i jest wszystkim. Przeszła po rozżarzonych węglach straty, cierpienia i śmierci boso i nie spłonęła, tylko zatrzymała się. Sprytna, silna i mądra. Mądra w ten stary, przerażający sposób. Moja ulubiona.

Grafika z kobiecą sylwetką i okładką książki

7. Kłoska – „Prawiek i inne czasy”

Przybłęda, bezdomna, prostytutka – tak by o niej powiedzieli, gdybyśmy zapytali. Ale nie zapytamy innych, tylko ją. A ona opowie szeptem tylko skrawek swojej historii, nie zdradzi wiele. Wspomni o granicach świata, o bogu o czterech twarzach, o tym jak się powstaje z wiatru i oddaje się drzewom. Ponieważ Kłoska jest wolnością schowaną w ciele ludzkiej kobiety.

A Wy macie swoją ulubioną Słowiankę?

Z wykształcenia filolożka, literaturoznawczyni, z zawodu specjalistka ds. promocji książek, z serca właścicielka slavicbook.pl - bloga o książkach z motywami słowiańskich wierzeń. Uzależniona od kawy i baśni. Podejrzana o bycie miejską zmorą. Niejednokrotnie przyłapana na zachęcaniu do czytania. Opowiedziała światu "Czerwoną baśń". Ostatni raz widziana przy poszukiwaniu kwiatu paproci.

14 komentarzy

 • Agadab

  Moją ulubioną Słowianką jest Jaga z serii Kwiat Paproci. Jestem początkującą fanką mitologii słowiańskiej i to właśnie powieść Jaga skierowała mnie w tą stronę ☺️
  Zaczęłam słuchanie „Dary Bogów” i trafiłam na ten blog, świetny przewodnik po tym magicznym świecie 🌞🌝

 • Monika

  Mam 3 ulubione postacie żeńskie – Słowianki z różnych książek:
  – Gosława z serii Kwiat Paproci
  – Venda z serii o Wilczej Dolinie
  – Babcia Jagódka z Opowieści z Wilżyńskiej Doliny

   • B.

    Ale to był Świętosław Gryfita i on dostał akt lokacji Dębicy i nie jest mityczny a historyczny 🙂 Musiałam się wtrącić bo ja wiem, że pewnie tu o inną osobę chodzi ale mnie denerwuje jak ludzie moją ulicę mówią jakby była kobietą 😛 nawet na poczcie!

     • mogimij

      Ależ była Świętosława przecież! Sygryda Storråda, Świętosława, królowa Szwecji, Danii, córka Mieszka (ponoć), główna bohaterka cyklu Cherezińskiej, „Harda”. Nie ma co się oburzać, warto googlować, a książki dość popowe i czytane, więc co się dziwić, że ludziom się postaci mylą ; )

 • B.

  Patrząc na okładkę Nieśmiertelnego w życiu nie sięgnęłabym po tę książkę bo to niby Rosja niby hitlerowska kobieta siedząca na jakimś murze, rzesza ludzi … masakra jakaś, ale Twój króciutki opis niesamowicie mnie zachęcił 😉 więc teraz muszę 😀 szczególnie, że jak czytam o mocnych i silnych kobietach to budzi się we mnie takie coś, że też chce taka być, też chce biegać z wilkami … że w codziennym życiu czuję się mocniejsza, bardziej pewna siebie, łatwiej jest pokonywać trudności. W sumie to wszystkie książki które tu opisałaś mają zadatki na to aby stać się właśnie taką książką dodającą pewności siebie 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *