współczesna słowiańskość

Slavic book – o co w tym chodzi?

Poznajmy się!

Cześć, mam na imię Wiktoria i zamierzam opowiedzieć Ci na Slavic book o wszystkich słowiańskich książkach, jakie tylko wpadną mi w dłonie!

Mówiąc “słowiańskie” mam na myśli motywy przedchrześcijańskie, pogańskie, ludowe i magiczne.  Zatem książki, o których będę tutaj opowiadać, pełne będą szeptuch, domowników, południc, leszych, Welesów, Perunów, ziół, ognia i natury. Jeżeli właśnie taka literatura Cię kręci – jesteś w idealnym miejscu!

Znajdziesz tu recenzje i książkowe zestawienia, a z czasem także wywiady z pisarzami. Każda książka będzie miała także określony poziom słowiańskości, dzięki któremu zorientujesz się jak mocno dana powieść jest zanurzona w słowiańszczyźnie.

Czemu Slavic book?

Slavic book nie jest moim pierwszym blogiem. Przez 8 lat prowadziłam książkowy blog Przeczytaj mnie, który być może kojarzysz. Jednak zawsze marzyła mi się strona całkowicie poświęcona słowiańskim powieściom… Słowiańskie tradycje interesowały mnie od zawsze.

Zaczęło się od książki, która, gdy miałam jakieś 6 lat, jako pierwsza wciągnęła mnie swoją treścią tak, że nie mogłam się od niej oderwać. Opowiadała o małym domowiku i niestety nie została przetłumaczona na język polski. Potem jako nastolatka przeczytałam “Samotność bogów” Doroty Terakowskiej i całkowicie zakochałam się w słowiańszczyźnie sprzed chrztu. Wyższe wykształcenie zdobyłam broniąc pracę o “Elementach pogaństwa we współczesnej literaturze i kulturze”.

O tym blogu marzyłam od chwili, gdy na Przeczytaj mnie napisałam zestawienie pięciu książek o magii ludowej i wierzeniach pogańskich. To post z 2015 roku i wtedy niestety taki blog nie miałby racji bytu, gdyż wydane słowiańskie powieści można było policzyć na palcach jednej ręki. Jednak teraz moja słowiańska lista przekracza liczbę 50 tytułów (o wszystkich Wam opowiem!), a wydawcy stale pracują nad coraz to nowymi.

Chcesz być na bieżąco?

Zapraszam na FB – slavic book
Tam zawsze informuję o nowych wpisach i nie zasypuję niepotrzebnym spamem.

Masz ochotę mieć ze mną codzienny kontakt i zajrzeć do mojego słowiańskiego świata?
Dołącz do mnie na instagramie – @slavicbook
Tutaj niemal każdego dnia pojawia się coś nowego, a moja codzienność zagląda nieśmiało na stories.

Podziel się 🙂

Mam nadzieję, że zostaniesz tu na dłużej. A jeżeli chcesz mi polecić jakąś słowiańską książkę, wiesz, gdzie znaleźć kontakt do mnie. I będzie mi niezmiernie miło, jeżeli polecisz tego bloga swoim znajomym. Włożyłam w niego sporo pracy i zamierzam włożyć jeszcze więcej, a nagrodą będą osoby, które wraz ze mną będą się nim cieszyć.

Z wykształcenia filolożka, literaturoznawczyni, z zawodu specjalistka ds. promocji książek, z serca właścicielka slavicbook.pl - bloga o książkach z motywami słowiańskich wierzeń. Uzależniona od kawy i baśni. Podejrzana o bycie miejską zmorą. Niejednokrotnie przyłapana na zachęcaniu do czytania. Opowiedziała światu "Czerwoną baśń". Ostatni raz widziana przy poszukiwaniu kwiatu paproci.

2 komentarze

Dodaj komentarz