zapowiedzi książkowe

Słowiańskie zapowiedzi książkowe | październik 2019

Październik od zawsze jest miesiącem niezwykle obfitującym w świetne książkowe nowości. Targi Książki w Krakowie, nadchodzące grudniowe święta – wszystko to sprawia, że wydawcy szykują same perełki na ten czas. Wśród tego morza zapowiedzi znalazłam całkiem sporo powieści ze słowiańskimi motywami.

Plus dorzucam tutaj jeszcze informację o dwóch książkach, które miały premierę we wrześniu. I jestem ciekawa, który z tytułów przyciągnie Waszą uwagę najmocniej.

NOWOŚCI

1. Nić Arachny

Autor:  Renata Kosin
Wydawnictwo:  FILIA
Premiera:  wrzesień 2019

Opis Wydawcy: Saga szlacheckiego rodu Śmiałowskich, którego losy wyznacza rytm polskich dziejów. Opowieść, która łączy ze sobą wiele różnych wątków i elementów bliskich sercu każdego, kto urodził się i wychował tam, gdzie jedną z najwyższych wartości jest wierność tradycji i szacunek dla pamięci przodków. Gdzie zielone pola, złote łany i kręte drogi pośród białokorych brzóz i rosochatych wierzb. Gdzie nadal rozmawia się o tym, co minęło, jakby nadal było. I gdzie czasem patrzy się w przyszłość przez pryzmat tego, czego już dawno nie ma. Jest to historia, która pokazuje, że dzisiejszy świat bywa wiernym odbiciem tego wczorajszego, podobnie jak żyjący w nim ludzie.

2. Strażnicy Starego Lasu – Tom 1 – Biała wieża

Autor:  Grzegorz Gajek
Wydawnictwo:  Jaguar
Premiera:  25 wrzesienia 2019

Opis Wydawcy: Pierwszy tom młodzieżowej trylogii fantasy opartej na bestiariuszu i wierzeniach słowiańskich. Ilustracje we wnętrzu – Witold Vargas (autor ilustracji do m. in. Bestiariusza Słowiańskiego. Kiedy na Stary Las spada przeklęta mgła, pod wpływem której umierają rośliny, a zwierzęta zaczynają chorować, strażnicy kniei – leszy – obwiniają o to przybywających coraz liczniej ze wschodu ludzi. 

ZAPOWIEDZI

3. Dzieci Starych Bogów: Śmiech Diabła

Autor:  Agnieszka Miela
Wydawnictwo:  Kłobook
Premiera:  październik 2019

Opis wydawcy: Aine i Bertram – potomkowie dwóch Starych Rodów – stracili wszystko, co było im najdroższe. Pozbawieni domu i wiary w lepszą przyszłość ruszają w świat, by dopełnić poprzysiężonej zemsty.
Nie wiedzą jednak, że ich losy splecione zostały z legendarnymi Ziarnami Relenvel – istotami stojącymi za stworzeniem Bogów. Nie podejrzewają, że wyrządzone im krzywdy stanowią jedynie część znacznie większego planu.
Tym razem to ludzie zadecydują o wyniku starcia między bóstwami. Czy dokonają właściwych wyborów?

4. Droga dusz | 4 tom serii „Żniwiarz”

Autor:  Paulina Hendel
Wydawnictwo:  Czwarta Strona, We need YA
Premiera:  2 października 2019

Opis Wydawcy: Ciemność zalała Wiatrołom. Nadeszła trzynasta pełnia a wraz z nią nowe demony. Feliks ma wrażenie, że w tym rozdaniu dostał od losu najgorsze karty. Odkrywa, że ludzie mogą być równie nieobliczalni i żądni krwi, co nawi. Magda w pogoni za Niją znajduje się tak daleko od rodzinnego miasteczka jak jeszcze nigdy. Czy uda jej się odkryć, kim tak naprawdę jest, zanim będzie za późno? I czy droga dusz zaprowadzi ją z powrotem do domu?

Ja jestem dopiero po lekturze pierwszego tomu z tej serii (tutaj siedzi moja opinia), ale tyle mi wystarczyło, by wiedzieć, że i po „Drogę dusz” na pewno w końcu sięgnę!

5. Kuglarz – tom 3 z serii Opowieści z Wieloświata

Autor:  Anna Sokalska
Wydawnictwo:  LIRA
Premiera:  2 października 2019

Opis Wydawcy: We Wrocławiu znów zaroiło się od duchów, zmór oraz wszelkiej maści demonów i roznosicieli klątw… Sięgnij po trzeci tom niezwykłego cyklu urban fantasy „Opowieści z Wieloświata”!

Jeszcze nie czytałam żadnej powieści z tej serii, ale w końcu to zmienię, obiecuję!

6. Widzący

Autor:  Franciszek M. Piątkowski
Premiera:  październik 2019

„Widzący” jest drugą częścią „Powiernika”, którego mam na półce, jednak jeszcze do niego nie sięgnęłam. O tej książce z pewnością więcej informacji możecie znaleźć na facebookowym fanpagu powieści.

7. Topielica ze Świtezi

Autor:  Agnieszka Kaźmierczyk
Wydawnictwo:  WasPos
Premiera:  29 października 2019

Opis Wydawcy: Przeprowadzka na Białoruś nie jest szczytem marzeń nastolatka. Szesnastoletni Wojtek nie ma jednak wyboru, gdyż jego ojciec właśnie tam otrzymał intratną propozycję pracy. Chłopak wie, że ten krok jest ojcu potrzebny, być może to właśnie on pomoże mu wyrwać się z oków  wspomnień o śmierci matki i zacząć żyć teraźniejszością. Wojtek nie ma pojęcia, że to, co spotka nad osławionym przez Mickiewicza jeziorem Świteź, na zawsze odmieni jego życie.

Ciekawe zapowiedzi, prawda? Która najbardziej wpadła Wam w oko?

Z wykształcenia filolożka, literaturoznawczyni, z zawodu specjalistka ds. promocji książek, z serca właścicielka slavicbook.pl - bloga o książkach z motywami słowiańskich wierzeń. Uzależniona od kawy i baśni. Podejrzana o bycie miejską zmorą. Niejednokrotnie przyłapana na zachęcaniu do czytania. Opowiedziała światu "Czerwoną baśń". Ostatni raz widziana przy poszukiwaniu kwiatu paproci.

10 komentarzy

Dodaj komentarz