zapowiedzi książkowe

Słowiańskie zapowiedzi książkowe | czerwiec 2023

Czerwiec to miesiąc, gdy wydawcy szczególnie lubią sypnąć premierami slavic booków. W związku z tym mam dla Was pyszniutkie, tłuściuteńkie zapowiedzi. Dobrej lektury!

Zanim przejdziemy do zapowiedzi czerwcowych, chciałam przedstawić Wam dwie, które mają premierę ostatniego dnia maja. Nie pojawiły się w zapowiedziach majowych, a nie chciałabym, by umknęły Waszej uwadze.

Cztery pory magii – antologia

Opis wydawcy: Cztery pisarki. Cztery opowieści. Cztery pory roku. Cztery oblicza słowiańskiej mitologii i magii. Autorki, które tworzą i fantastykę, i kryminały, zabierają Was na wycieczkę, w której granice gatunków literackich i światów się zacierają. Wczesnowiosenny, marcowy ślub. Co robić, gdy rodzina Twego już za moment męża chyba Cię nie lubi? Życiowe (i śmiertelne) porady ze szczyptą BHP. Pełnia gorącego lata wśród zbóż. Czarownica trafia na wieś niespokojną i niezbyt też wesołą. Kto jest tam prawdziwym zagrożeniem? Listopadowa plucha w Thornie. Dora Wilk interweniuje, gdy uzbrojony mężczyzna zakłóca pogrzeb i tak wdeptuje w starą sprawę, która szybko nabiera świeżości, gdy znika kolejny chłopiec… Planszówkowy sylwester spędzany w górach w gronie przyjaciółek na śmierć (ekhem) i życie. Za to bez planszówek. Terapia małżeńska i porady weterynaryjne w cenie wyjazdu. I… garść postaci prosto ze słowiańskiej mitologii. Wymarzone i wyczekiwane połączenie jednych z najgorętszych nazwisk polskiej fantastyki! Jadowska, Kisiel, Kubasiewicz, Wójtowicz — to musi być magicznie wciągające!

Brom XXX – Unka Odya

Jestem już po lekturze (udało mi się kupić komiks przedpremierowo na targach książki) i bardzo mi się podobał, choć nie spodziewałam się po dwóch poprzednich tomach, że w tym trafię na erotyk o zmorze. Niedługo opowiem Wam więcej o wszystkich tomach Broma.

Opis wydawcy: Świadome śnienie to potężne narzędzie samopoznania w sferze seksualności. Zwłaszcza jeśli jest się dwudziestoczterolatkiem, który kiepsko radzi sobie z nawiązywaniem relacji. Wychodząc na jaw, ukryte pragnienia potrafią zaskoczyć. Dla Broma jednak nic już nie zdaje się zbyt dziwne, by mogło być prawdziwe. Rzeczywistość szybko okazuje się równie zakręcona, jak jego fantazje. Brom 2,5 to erotyczny metafanfik. Fantazje bohaterów serii przedstawia nam bowiem ich twórczyni, Unka Odya. Z rozbrajającym humorem pozwala poznać nową sferę życia i osobowości swoich postaci, wystawiając przy tym czytelników na szereg kinków do odkrycia. I to w pełnym kolorze!

Dwie i pół duszy. Folk noir – Justyna Hankus

To moja wielka duma, gdyż mam zaszczyt patronować tej książce. Na dniach pojawi się tutaj jej recenzja (we współpracy reklamowej). Ale już teraz bardzo zachęcam Was do lektury! To jest jedna z perełek wśród slavic booków!

Opis wydawcy: Dwie dusze – to za dużo na jednego człowieka. Jedna dusza – to za mało na dwoje. Dwie dusze Mateusza Kusego zakłócają rytm życia mieszkańców Rutek nad jeziorem Ruty, a jedna dusza Wiedźmawy musi wystarczyć na dwoje – na nią i na Upa. To historia tajemniczych losów trojga bohaterów i trzech dusz zagubionych w lasach, wśród jezior, mokradeł i przydomowych sadów. Justyna Hankus w Dwie i pół duszy. Folk noir oswaja metafizykę współczesnego świata, bez nadawania mu statusu magii. Przywołując Wodnika, martwca i topielice, sięga do tradycji i wierzeń ludowych, którymi tka poruszającą opowieść o podwójnym życiu zawieszonym pomiędzy dobrem a złem, o namiętności, trudnej miłości i skomplikowanym macierzyństwie. I o chłopcu, który z powodu swojej inności zostaje napiętnowany przez zamkniętą społeczność małej miejscowości.

Żmijątko – Monika Maciewicz

Opis wydawcy: Bo życie wiedźmy jest kołowrotem… Nastała wiosna, lecz zamiast wybuchu zieleni panuje susza, a wokół mnożą się tajemnice. Dlaczego kamienna baba leży na ziemi? Co wróżą spadające gwiazdy? Jakie sekrety kryje Welesowe źródło oraz dziewczyna o czerwonych włosach? Wiedma zostaje rzucona w wi r nowych przygód w świecie pełnym wodnic, rusałek, utopców, chmurników oraz zmór. Wplątana w odwieczną walkę pana nieba, Peruna, z władcą podziemi, Welesem, odbędzie najtrudniejszą podróż – do korzeni drzewa życia.

Saga o ludziach ziemi. Wpatrzeni w niebo

Opis wydawcy: Piękna literacka podróż do skrawka Polski sprzed 200 lat. Fascynujące losy rodziny, która potrafiła ocalić miłość i godność. Anna Fryczkowska, zdobywczyni prestiżowych nagród literackich, powraca z epicką, ponadczasową i przepięknie napisaną opowieścią o tym, co w życiu najważniejsze. „Saga o ludziach ziemi” przedstawia losy rodziny wpisane zarówno w rytm przyrody, jak i w wydarzenia historyczne oraz przemiany społeczne w XIX wieku. Inspiracją dla autorki były unikatowe pamiętniki jej dziadka i ojca. Rok 1816. Przez Kujawy przeszła właśnie epidemia przywleczona przez rosyjskie wojska. Do jednej z wymarłych wsi dziedzic sprowadza nowe ręce do pracy. Osiedlają się tam Antek i Hanka, młode chłopskie małżeństwo. Liczą na lepszy los: większy kawałek pola, mniejszą pańszczyznę. Walczą o swoją pozycję w nowej społeczności, o niezależność od dworu, uczą się nowinek od holenderskich osadników. „Saga o ludziach ziemi” to opowieść o czarownicach i śmiertelnych świerkach, o dziadach wędrownych i oszukiwaniu karbowego, o gradach niszczących urodzaj, o chłopskich świętach i radościach, o wierze w Boga i wierze w boginki, o buntach kobiet i mężczyzn, o wolności, na której bohaterom bardzo zależy, a o którą mogą walczyć raczej sprytem niż siłą.

Kwiat paproci i inne legendy słowiańskie – antologia

Opis wydawcy: Znane autorki związane nie tylko z nurtem fantastyki i literatury słowiańskiej po raz kolejny tworzą niesamowitą antologię. Zebrane opowiadania wzruszą, przestraszą, a przede wszystkim sięgną do nieznanych legend i podań słowiańskich.
Przed wami zamierzchła przeszłość i zapomniane rytuały w nowoczesnym wydaniu.

Autorki opowiadań zawartych w antologii: Paulina Hendel, Aneta Jadowska, Marta Kisiel, Marta Krajewska, Agnieszka Kulbat, Katarzyna Berenika Miszczuk, Martyna Raduchowska, Jagna Rolska, Małgorzata Starosta, Anna Szumacher.

Duchy nocy świętojańskiej – antologia

Opis wydawcy: Niesamowita podróż po magicznym świecie demonów, upiorów i duchów Znana pod wieloma nazwami najkrótsza noc w roku od wieków była czasem szczególnym, związanym z miłością, płodnością, ale i grozą, czającą się w ciemnych borach. Ludy słowiańskie, germańskie i celtyckie oddawały wtedy hołd siłom natury, żywiołom wody i ognia, którym patronowały mityczne stworzenia, świętując nadejście lata przy płonących ogniskach. W tym wyjątkowym zbiorze czytelnicy znajdą między innymi liryczną opowieść Mychajła Kociubynskiego o miłości i magii Cienie zapomnianych przodków – prawdziwą perłę ukraińskiej literatury, zainspirowaną kulturą Hucułów. Jest tu także najsłynniejsza powieść grozy Mikołaja Gogola Wij, która zrobi wrażenie nawet na najbardziej wytrawnych wielbicielach horroru. W książce zamieszczone są również utwory Jana Barszczewskiego, Romana Zmorskiego, Aleksieja Tołstoja, Edwarda Bensona, Vincenta O’Sullivana i innych mistrzów literatury grozy.

Lazarus – Switłana Taratorina

Opis wydawcy: Urban fantasy, której akcja rozgrywa się w alternatywnym Kijowie przed ponad stu laty. Jedna z najlepszych powieści ukraińskiej fantastyki.

Jest rok 1913. W Kijowie w swoistej koegzystencji żyją ludzie i siły nieczyste – upiory, diabły, przemieńce, lasowiki, polewiki, wodniki i inne gatunki. Przez stulecia utrzymuje się tam względny porządek. Imperium zarządzane jest głównie przez ludzi, a przedstawiciele sił nieczystych, czyli tak zwani infernalni zajmują się swoimi sprawami i czekają na powrót ich legendarnego króla – Żmija.

Ale pewnego dnia wszystko się zmienia.

W trzcinach, w pobliżu Wyspy Truchanowskiej, którą od niepamiętnych czasów zasiedlają infernalni, zostaje znaleziony trup przybranego syna wodników z rozprutym brzuchem. Lekarz, wężogłowiec, stawia jednoznaczną diagnozę – ofiara bez wątpienia jest człowiekiem. Aby odkryć tajemnicę morderstwa i zapobiec nowej wojnie między ludźmi a siłami nieczystymi, w sprawę zostaje zaangażowany doświadczony detektyw Ołeksandr Petrowycz Tiuryn, który akurat bawi przejazdem w Kijowie. Ale czy będzie on w stanie pokonać własne traumy przeszłości i stanąć oko w oko z tym, w co nie chciał uwierzyć przez tyle lat?

Nie podejrzewa nawet, że podejmując taką decyzję zostaje wciągnięty w szereg spraw i tajemnic związanych z odrodzeniem się kultu czcicieli legendarnego Żmija.

Tiuryn, zaopatrzony w księgę tajemniczego Lazarusa rusza w nieznane, rozwiązując kryminalne zagadki Kijowa i równocześnie szukając śladów własnej przeszłości.

Z wykształcenia filolożka, literaturoznawczyni, z zawodu specjalistka ds. promocji książek, z serca twórczyni SlavicBook.pl – pierwszego miejsca w polskim Internecie całkowicie poświęconego książkom z motywami słowiańskich wierzeń. Autorka „Czerwonej baśni” – historii o Babie Jadze i lesie, do którego lepiej nie wchodzić, oraz komiksu „Słowiańskie mity i opowieści”. Podejrzana o bycie miejską zmorą. Nigdy nie odmawia kawy i kromki chleba z masłem.

6 komentarzy

Dodaj komentarz