recenzja

Baba Jaga. Tajemnicza postać słowiańskiego folkloru – Andreas Johns

Jeżeli Baba Jaga was fascynuje, jeżeli intryguje Was, kim tak naprawdę jest, skąd pochodzi i czemu jej dom ma kurze łapy – ta książka jest dla Was. I choć nie dostaniecie tu konkretnych odpowiedzi, to poznacie ogrom hipotez, które z jednej strony nakarmią wasza ciekawość, a z drugiej zachęcą do samodzielnych rozważań. 

Nie znam drugiej tak dobrej książki, w której opisana jest Baba Jaga. Andreas Johns zajął się ta postacią bardzo szczegółowo i z niezwykłą uwagą. Mam wrażenie, że zebrał w tej książce wszystko, co dotychczas wiemy o Babie Jadze i przestawił czytelnikowi w uporządkowany i racjonalny sposób.

Co znajdziesz w tej książce

Najbardziej ciekawy, moim zdaniem, jest rozdział pierwszy – Interpretacje Baby Jagi. Poznajemy tu źródła oraz różne podejścia opowiadające o Babie Jadze – każda na swój sposób. Przeczytamy o znaczeniu jej imienia, o obrzędach z nią związanych, o próbie zanalizowania jej w sposób psychologiczny oraz o utworach literackich, w których występuje. Jeżeli nie chcesz czytać całej książki, to sięgnij tylko po ten rozdział. 

Dalej Andreas Johns prowadzi nas przez dogłębną analizę Jagi. Opowiada o niej w wierzeniach ludowych oraz o postaciach ją przypominających, przechodzi przez różne rodzaje baśni i patrzy na powiązania Baby Jagi z dziećmi i dorosłymi, a także mężczyznami i kobietami. Przeczytamy tutaj o Babie Jadze jako postaci niejednoznacznej oraz jako postaci negatywnej. I oczywiście zagłębimy się w analizę jej chaty na kurzych łapach. 

A na końcu jest prawdziwy skarb! Zbiór przeróżnych baśni o Babie Jadze. Nie będę ukrywać, gdy pierwszy raz czytałam tę książkę, zaczęłam właśnie od tego zbioru. A po lekturze całości przeczytałam go raz jeszcze i zobaczyłam, jak zupełnie inaczej patrzę na te baśnie, jak je analizuję i dostrzegam ogrom wielowątkowości. 

Nie powiem Wam, że ta książka czyta się szybko. To pozycja naukowa, sporo tutaj odniesień do wypowiedzi innych naukowców, skrótów itp. Ale warto do niej usiąść, przeczytać fragmenty, które was interesują, albo na przykład tylko pierwszy rozdział.

Baba Jaga – słowiańska wiedźma

Baba Jaga jest wyjątkowa na wiele sposobów. I ta książka wyraźnie to pokazuje. W słowiańskich folklorze to jedna z pereł – bardzo tajemniczych pereł. Na tyle tajemniczych, że nawet tak szczegółowe opracowanie naukowe jak Baba Jaga. Tajemnicza postać słowiańskiego folkloru, nie daje czytelnikowi wiele odpowiedzi. Mamy same domysły i teorie, ale już one same potrafią doprowadzić nas to  bardzo mocnych wniosków. Jakich? Zostawiam odkrycie tego tobie.

Dobrej lektury!

Z wykształcenia filolożka, literaturoznawczyni, z zawodu specjalistka ds. promocji książek, z serca twórczyni SlavicBook.pl – pierwszego miejsca w polskim Internecie całkowicie poświęconego książkom z motywami słowiańskich wierzeń. Autorka „Czerwonej baśni” – historii o Babie Jadze i lesie, do którego lepiej nie wchodzić, oraz komiksu „Słowiańskie mity i opowieści”. Podejrzana o bycie miejską zmorą. Nigdy nie odmawia kawy i kromki chleba z masłem.

Dodaj komentarz