Kobieta siedząca po turecku w lesie między brzozami.
słowiański TOP

Świat Słowian – od czego zacząć?

„Wierzenia i świat Słowian – od czego zacząć?” – często słyszę to pytanie. I słusznie! Obecnie wokół nas jest cały ogrom różnych książek na ten temat i osoba, która o słowiańskim świecie naszych przodków nie wie zupełnie nic, może się zgubić i nie wiedzieć, po co sięgnąć. Warto też pamiętać, że nie każdy chce zaczynać od ciężkich tytułów naukowych, woli natomiast jakąś powieść. I właśnie dlatego powstał ten wpis.

Zbeletryzowana mitologia słowiańska? Powieść? A może coś naukowego? Zapewniam, że każdy początkujący słowianofil znajdzie tutaj coś dla siebie! I – uwaga! – będzie nie tylko o książkach!

Słowiańskie mity od których nie da się oderwać

Okładka audiobooka "Dary bogów".

Słowiańską mitologię poznawałam na wiele sposobów, ale dopiero wizja Witolda Jabłońskiego pochłonęła mnie całkowicie. „Dary bogów” na chwilę obecną dostępne są tylko w wersji do słuchania, jednak nie jest to wada. Przyjemnie jest posłuchać bajania o dawnych czasach i o bogach, którzy wcale jak bogowie się nie zachowują.

Informacja od autora: „Powstaje okładka do wersji książkowej „Darów bogów” – planowana premiera: 15.06, Festiwal Archeologiczny w Biskupinie.”

Powieść z fabułą w słowiańskim świecie

I tutaj z pewnością należy zacząć od „Idź i czekaj mrozów” Marty Krajewskiej. Jest to bardzo dobra fantastyka! Mamy magię, nutkę romansu, akcję, tajemnicę oraz… słowiańskość! Fabuła książki obejmuje rok, zatem możemy się zapoznać ze wszystkimi słowiańskimi świętami i towarzyszącymi im obrzędami. A dodatkowo także zobaczyć, jak wyglądała codzienność Słowian wiosną, latem, jesienią i zimą. Autorka z wykształcenia jest kulturoznawcą i interesuje się mocno słowiańszczyzną, więc doskonale wie o czym pisze.

Naukowo i rzeczowo

Wolisz fakty od wymysłów i opowieści? Mam dla Ciebie świetną książkę, po lekturze której już nikt nie wyprowadzi Cię w pole. „Religie dawnych Słowian” Dariusza Sikorskiego naprawdę odkryją całą prawdę o słowiańskiej religii. I naprawdę lepiej tę książkę przeczytać na początku przygody ze słowiańskością, niż potem, gdy jest się już mocno zanurzonym w wielu rzeczach, które Sikorski z wdziękiem archeologa obala jednym machnięciem po klawiaturze. Bardzo dobra i (dla mnie) mocna książka! Uwaga, to nie jest lekka lektura!

Zbiór słowiańskich stworów

Szukając ciekawostek o słowiańskich stworzeniach najlepiej sięgnąć po oba tomy „Bestiariusza słowiańskiego” Pawła Zycha i Witolda Vargasa z Wydawnictwa Bosz. Nie dość, że otrzymamy krótkie i świetnie napisane opisy, to jeszcze graficzne przygotowanie całości mocno działa na wyobraźnię i nie raz powoduje ciarki na plecach.

Szybko! Na już! A najlepiej na wczoraj!

Ach, rozumiem… Idziesz na randkę i ta druga osoba jest ogromnym fanem/ką wierzeń słowiańskich, a Ty nie chcesz dać plamy. Nie ma sprawy! Mam dla Ciebie idealny tytuł, który połkniesz w ciągu jednego wieczoru: „Drzewo. Mity słowiańskie i inne opowieści” Łukasza Wierzbickego. Niech Cię nie zraża fakt, że książka ta skierowana jest do dzieci. Dorosłych także zachwyci, uwierz mi na słowo.

Wycieczka do miejsca, gdzie dowiesz się więcej o Słowianach!

Autorka bloga w kwiecistej sukience przytulona ramieniem do posągu Świętowita
Fot. Marta Dyląg

Jeżeli szukasz takiego miejsca, to koniecznie wybierz się do Grodziska Owidz! Znajdziesz tam Muzeum Mitologii Słowiańskiej, gdzie w ciekawy i nieoczywisty sposób opowiedzą historię o tym, jak powstał świat według Słowian. Co więcej, to muzeum to prawdziwa perełka! Jest całkowicie poświęcone religii i mitologii Słowian i deklaruje się jako pierwsza i jedyna tego typu placówka w Europie! Oprócz muzeum znajduje się tutaj  grodzisko – rekonstrukcja XI-wiecznego grodu. Spacer po nim może być niesamowitą podróżą w czasie.

Poczuć to…

Droga na szczyt góry Ślęży, pokazany znaczek szlaku na drzewie i ręka trzymająca książkę dla dzieci "Tajemnice Ślęży".

Jeżeli szukasz samego uczucia i pragniesz poczuć dawne czasy i słowiańską moc, to na Twoim miejscu wyruszyłabym na Ślężę. Dla mnie to magiczne miejsce, do którego lubię wracać. Możliwe, że był to kiedyś ośrodek pogańskiego kultu solarnego. Dla mnie już samo wchodzenie na górę ma w sobie niesamowitą magię. A na jej szczycie także panuje piękna atmosfera! Na szczycie i wokół Ślęży znajdują się kamienne rzeźby, kamienne wały i tajemnicze posągi. Dla mnie jest to jedno z najbardziej słowiańskim miejsc w Polsce.

Słowiańska impreza!

Kadr z Festiwalu Mitologii Słowiańskiej, gród w Owidzu i ludzie przebrani tematycznie za Słowian.
Fot. Marta Dyląg

Taka z wiedzą, zabawą i nauką? Zapraszam na Festiwal Mitologii Słowiańskiej! To genialne wydarzenie, na którym znajdziesz wszystko – wykłady, warsztaty, inscenizacje obrzędów, koncerty i doskonałą zabawę. A dodatkowo odwiedzisz Grodzisko Owidz i Muzeum Mitologii Słowiańskiej, bo cała impreza odbywa się właśnie tam! Wszystkie informacje o wydarzeniu chowają się tutaj.

A Wy co polecacie na początek przygody ze Słowianami? Macie jakieś pomysły?

W. ↟

6 komentarzy

 • Atramentowa Przystań

  Mam Bestiariusz Słowiański w domu i dawkuję go sobie od czasu, do czasu 😉 przeczytałam też „Idź i czekaj mrozów” 🙂 teraz pora na resztę wymienionych przez Ciebie książek <3 świetne i bardzo pomocne zestawienie 🙂

  • Wiktoria

   Pamiętam, jak dostałam „Bestiariusz” w prezencie… Dawno, dawno temu. Wtedy jeszcze nie było drugiej części. Też go sobie dawkowałam. I to bardzo. Piękne czasy! 🙂

 • anielka

  można spokojnie dodać jeszcze muzyczny festiwal swar organizowany przez stowarzyszenie krzewienia kultury słowiańskiej jawia. koncerty, wykłady, warsztaty, obóz wczesnośredniowieczny (jako część imprezy nie jako jej oś). sobótka pod ślężą, więc i na ślężę i na radunię można się przy okazji tej trzydniowej, darmowej imprezy wybrać. więcej info na http://www.swar.pl i fb 😉

 • Nancy

  Och, na Ślężę bym bardzo chciała pojechać. I chyba namówiłaś mnie na Jabłońskiego! A czy to jest tylko audiobook, gdzie czyta jeden lektor czy jest podział na rolę?

  • Wiktoria

   Ja się wybieram na Ślężę niedługo 🙂
   „Dary…” to słuchowisko, wiele głosów i efekty dźwiękowe. Cudooo!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Visit Us On InstagramVisit Us On Facebook