zapowiedzi książkowe

Słowiańskie zapowiedzi książkowe
luty 2020

Dwa tytuły, o których przeczytacie niżej, mogliście wyłapać z wpisu o zapowiedziach i plotkach w 2020 roku. Ale z pewnością nie były to wszystkie tytuły. Zatem zapraszam! Książkowe zapowiedzi na luty już na Was czekają!

Zima czarownicy – Katherine Arden

Autorka:  Katherine Arden
Wydawnictwo:  MUZA SA
Premiera:  12 lutego 2020

To mój numer jeden w tym miesiącu. Jeżeli czytaliście Niedźwiedzia i słowika oraz Dziewczynę z wieży, to wiecie doskonale co czuję. Jak tylko dorwę tę książkę, chowam się w jakimś przytulnym kącie z zapasem jedzenia i kawy i nie ma mnie dla nikogo. Kto też czeka?

Nie wiesz, czemu tak ekscytuję się tą książką? Przeczytaj recenzje dwóch pierwszych części:
Niedźwiedź i słowik
Dziewczyna z wieży

Wiesz doskonale, co przeżywam? Mam coś, co osłodzi wyczekiwanie na trzeci tom. Zapraszam do lektury wywiadu z Katherine Arden, który udało mi się przeprowadzić korespondencyjnie.

Żółte ślepia – Marcin Mortka

Autorka:  Marcin Mortka
Wydawnictwo:  Uroboros
Premiera:  26 lutego 2020

Opis wydawcy głosi: Prawdziwie słowiańska, magiczna przygoda z krwi i kości. Zmiennokształtni, wiedźmy, widzenia i majaki przeplatające się z rzeczywistością w kołowrocie tak obłąkanym, że sam czytelnik nie wie, co było prawdą historyczną, a co wymysłem bajarza… Książka, którą każdy miłośnik rodzimej fantastyki powinien obowiązkowo przeczytać!

To co? Zacieramy ręce i czekamy? 😉

Skrzypeczki płanetników – Mariusz Obiedziński

Autorka:  Mariusz Obiedziński
Wydawnictwo:  Novae Res
Premiera:  24 lutego 2020

Opis wydawcy zapowiada: W przeddzień szesnastych urodzin Tomek otrzymuje od swojego dziadka niezwykły prezent – bardzo stare skrzypce. Nastolatek zauważa, że w instrumencie drzemie niezwykła moc: nawet delikatne poruszenie strun ma wpływ na zmianę pogody. Wkrótce do Tomka przybywają trzej płanetnicy, demony żyjące w chmurach, i domagają się zwrotu skrzypiec, twierdząc, że niegdyś należały do nich. Tomek nie chce się na to zgodzić. Wykonana przez niego kunsztowna improwizacja przywołuje potężną burzę i rzuca Tomka wraz z jego siostrą, Luizą, w wir czasu. Do jakiej odległej rzeczywistości trafią i czy będą potrafili stamtąd wrócić?


Badania nad wierzeniami Słowian. Wczoraj, dziś, jutro

Autorka:  Grzegorz Antosik, Michał Łuczyński
Wydawnictwo:  Muzeum Mitologii Słowiańskiej
Premiera:  luty 2020

Muzeum zapowiada: To efekt pracy Grzegorza Antosika i Michała Łuczyńskiego, którzy o stan badań nad wierzeniami Słowian przepytali czołowych badaczy tego zagadnienia z Polski i zagranicy. Ponad trzydziestu naukowców wypowiedziało się na temat aktualnego stanu wiedzy o kulturze duchowej dawnych Słowian, a także o problemach i wyzwaniach badawczych związanych z tym zagadnieniem.

Nie wywołuj wilka z lasu. Gdzie diabeł mówi dobranoc. Tom 2

Autorka:  Karina Bonowicz
Wydawnictwo:  Initium
Premiera:  14 lutego 2020

Drugi tom historii, z którą spędziłam bardzo przyjemny czas (przeczytaj recenzję). Wydawca opowiada o nim tak: Związani magiczną przysięgą, Alicja i Nikodem nie ustają w poszukiwaniach naczynia niezbędnego do odprawienia upragnionego rytuału. Tymczasem dokoła nich dochodzi do serii morderstw, jednak część ofiar szybko wraca z martwych. Para nastolatków może ufać wyłącznie sobie; nawet ich najbliżsi mają przed nimi starannie skrywane tajemnice. Na dodatek obrzęd odprawienia diabła znienacka staje pod znakiem zapytania. Czy w ostatniej chwili uda się znaleźć brakującego uczestnika rytuału?

Popiel – Witold Jabłoński

Autorka:  Witold Jabłoński
Wydawnictwo:  Genius Creations
Premiera:  15 lutego 2020

Popiel Witolda Jabłońskiego wreszcie ukaże się w wydaniu papierowym. Dotychczas mogliśmy się rozkoszować świetnym słuchowiskiem audioteki. Jeżeli jesteście ciekawi, o czym opowiada ta książka, zapraszam do przeczytania recenzji.


Brakuje tutaj jakiegoś słowiańskiego tytułu, który ma premierę w lutym? Napisz do mnie na slavicbook[at]gmail.com, a na pewno go dodam!

Z wykształcenia filolożka, literaturoznawczyni, z zawodu specjalistka ds. promocji książek, z serca twórczyni SlavicBook.pl – pierwszego miejsca w polskim Internecie całkowicie poświęconego książkom z motywami słowiańskich wierzeń. Autorka „Czerwonej baśni” – historii o Babie Jadze i lesie, do którego lepiej nie wchodzić, oraz komiksu „Słowiańskie mity i opowieści”. Podejrzana o bycie miejską zmorą. Nigdy nie odmawia kawy i kromki chleba z masłem.

7 komentarzy

Dodaj komentarz