
Słowiańskie zapowiedzi książkowe | kwiecień 2023
Kwiecień przyniesie nam nowe słowiańskie tytuły, w tym kilka wznowień z nowymi – pięknymi – okładkami. Zapraszam Was do lektury zestawienia:
Matka. Gołoborze. Tom 2 – Aleksandra Seliga

Opis wydawcy: Tam, gdzie nowy świat zupełnie pochłonął stary, w końcu narodzi się ktoś, kto ożywi prastare mity. By historia mogła zatoczyć krąg.
Rok 1422. Schyłek średniowiecza w Polsce to niespokojny czas, w którym pewna jest tylko ciągła zmiana – granic, władzy i obyczajów. W zimnym i mrocznym zamku w Mokrsku mieszka bogata szlachcianka Brygida, żona zasłużonego w walce rycerza. Pozornie wiedzie życie, jakiego mogłaby pozazdrościć jej niejedna gorzej urodzona kobieta. W rzeczywistości Brygida nie ma jednak żadnych praw. Kiedy mąż wyrusza na wojnę, ona musi udać się do klasztoru. Nie jest też postrzegana jako pełnowartościowa żona, gdyż nie spełniła swojej najważniejszej powinności – nie dała mężowi męskiego potomka. W Opactwie na Świętym Krzyżu Brygida odkrywa związane z Łysą Górą tajemnice sprzed trzystu lat. Czy w świętym miejscu pogańskich Słowian zrozumie, kim jest naprawdę i jaką rolę wyznaczyło jej przeznaczenie?
Barbara, córka Brygidy, ma wrodzony dar rozumienia natury i działania zgodnie z jej odwiecznymi prawami. Czy uda jej się dopełnić to, co zapoczątkowała jej matka? Czy dwie tak różne kobiety, którym przyszło żyć w czasach dominacji mężczyzn i nowej religii, zdołają odkryć w sobie pradawną siłę? Przepowiednia głosi, że z mocy Welesa ponownie odrodzi się wielka czarownica i kapłanka. Kim będzie ta, którą lud nazwie Matką?
„Matka” to kontynuacja powieści „Panna”, która ukazała się w cyklu Gołoborze. Historia Brygidy i Barbary zaczaruje wszystkich miłośników słowiańskich legend, średniowiecznych zamczysk i mitów rozgrywających się ciągle od nowa.
W korzeniach wierzb – Agnieszka Kuchmister

Opis wydawcy: Powiadają, że w korzeniach wierzb ukryty jest skarb, a strzeże go sam diabeł. Tyle że ten diabeł miewa czasem ludzką twarz…
Historia rodziny, która po II wojnie światowej ruszyła z tobołami na zachód i osiadła gdzieś pośród mrocznych lasów Dolnego Śląska. Dom na uboczu Złej Wsi zamieszkują matka, w której sny wkradają się szepczące okolice, ojciec z twarzą czerwoną od bimbru oraz ich dwie córki. Dorosła Gienia marzy o ucieczce do miasta, Lala jest skazana na dorastanie w świecie pełnym szaleństwa i nieoczywistego piękna… W Złej Wsi, gdzie las zabiera niewinnych ludzi, można dostrzec magię nawet w powietrzu, a przeszłość zaprasza do poszukiwań skarbów większych niż te ukryte w wierzbowych korzeniach.
Nieśpieszna opowieść snuta wokół słowiańskich wierzeń, z elementami fantastyki i realizmu magicznego. O strachu, samotności, ale też o ciemności, którą każdy nosi w sobie.
Religie dawnych Słowian – Dariusz Sikorski (nowe wydanie)

Wierzenia słowiańskie rozpalają wyobraźnię badaczy, rodzimowierców i fascynatów od prawie dwóch stuleci. Niepewne dane archeologiczne i nieliczne teksty sprawiają, że kwestia słowiańskiej religii jest niekończącym się źródłem trudnych do udowodnienia hipotez, narastających kontrowersji, gorących sporów, a czasami bezczelnych fałszerstw.
Dariusz Sikorski, sprawnie przebijając się przez gąszcz przekłamań i romantycznych wizji przedchrześcijańskiej Słowiańszczyzny, prezentuje własną, oryginalną odpowiedź i pogląd na kwestię duchowości naszych przodków. Opierając się na niewielu pozostałościach i badając ich powiązania, rozprawia się z mitami i legendami, które zaciemniają nam obraz sytuacji. Jego książka to popis historycznego kunsztu, a zarazem fascynująca podróż dla wszystkich poszukujących rzetelnej wiedzy.
Noc Kupały – Katarzyna Berenika Miszczuk (nowe wydanie)

Opis wydawcy: Zbliża się Noc Kupały, kiedy to ma wypełnić się przeznaczenie Gosławy. Rzecz wzniosła i niepowtarzalna. Na powodzenie tej misji liczą przecież bogowie. Jasno dali to Gosi do zrozumienia.
Jednak młoda szeptucha ma obecnie inne zmartwienia. Na horyzoncie pojawiła się była żona Mieszka, Ote. Teoretycznie martwa od tysiącleci, ale… no właśnie. Czy aby na pewno taka martwa? I co z powiedzeniem „stara miłość nie rdzewieje”? Zanim uczucie między Gosią a Mieszkiem zdoła rozkwitnąć, zatruje je zazdrość. Szeptucha nawet nie wie, czemu i komu będzie musiała stawić czoło. A gdy nadejdzie Noc Kupały… nie będzie to koniec tej historii, ale dopiero jej początek.

